Gündem Haberleri

  Her mahalleye kadın kooperatifi

  Ömer BİLGE / Hürriyetim
  09.12.2001 - 14:44 | Son Güncelleme:

  Ekonomik krizde işsiz kalan ya da emeklerini değerlendirmek isteyen kadınlar, Türkiye'de bir ilke imza atarak kooperatifleşiyor. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı´ın girişimleriyle aralarında deprem bölgesinin de bulunduğu 6 merkezde örgütlenen kadınlar, yeni işletmelerle kooperatif kurma aşamasına geldi.

  Önce deprem ardından tüm Türkiye´yi etkisi altına alan derin ekonomik kriz en fazla ve en derinden kadınları etkiledi. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı´nın girişimleriyle kadınlar sokak sokak örgütlenerek Türkiye´de bir ilke imza atıp kadın kooperatifleri kurma kararı aldılar. Kooperatiflerin en önemli özelliklerinden biri ise, çalışan ya da katılanların yönetim kurulunu oluşturması.

  SAKARYA BÖLGESİNDEN
  AYŞE ŞENOL ALTUNTAŞ
  Konfeksiyon
  atölyesi kurduk
  ``Deprem bölgesinde çalışan çalışmak isteyen ve çalışırken işlerini kaybetmiş kadınlarla biraraya gelerek kurulan bir oluşum. Bir Konfeksiyon atölyesi kurduk. Sipariş üzerine her türlü konfeksiyon ürününü üretebiliyoruz. Sakarya valisi Cahit Kıraç´ın büyük desteğini alıyoruz. Emirdag geçici deprem konutları içinde bu dernek. Dernekkırı geçici deprem konutları içinde de bir başka kooperatifimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran´ın katkıları hayati önem taşıyor''

  KOOPERATİFLER ONAY AŞAMASINDA

  Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı´nın desteğiyle onay aşamasına gelen kooperatiflerin amacı; kadın ortaklarının sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamalarını sağlama, ürettiklerini pazarlama, yeni iş alanları açma, işletme yoluyla kazanç sağlama ve kadınların gereksinim duyduğu her çeşit eğitime cevap verebilme olarak özetleniyor.

  Kooperatifleşme çalışmaları ilk etapta 6 merkezde yapılıyor. Daha sonra tüm yurda yayılması hedefleniyor. Kadın kooperatiflerinin kurulacağı bölgeler şunlar:

  İstanbul:

  Bahçelievler
  Pendik
  Güngören

  Deprem bölgesi:
  Sakarya

  GÜNGÖREN BÖLGESİNDEN
  AYSUN KARAKUL
  Belediyeden
  yardım bekliyoruz
  Şu anda bir çocuk yuvamız var. Ayrıca üyelerimiz bu yuva binasında mum, nikah şekeri gibi hediyelik eşyalar üretiyor. Güngören Belediyesi´nden yardım bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesi´ne de başvurduk. Diğer koperatifler gibi gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Güngören Kaymakamı Mustafa Karslıoğlu büyük destek veriyor. Kuaför, evlerde yapıyan özel yöresel yemeklerin dağıtımı gibi projelerimiz var. Güngören belgesinde ve halen üyemiz olan en az 4 kadın kilim ve halı üretme yeteneğine sahip... Tezgah arıyoruz.. Ancak yine de desteğe ihtiyacımız var.

  İzmit
  Düzce

  Bahçelievler´deki vakıf binasında biraya gelen Sakarya, Pendik, Güngören ve Bahçelievler bölgelerinin kurucu üyeleri Hürriyetim´e sorunlarını ve yaptıklarını anlattı.

  Kooperatiflerin kurucu üyeleri tüm Türkiye için bir model oluşturduklarını belirtiyor.

  ÇOCUK YUVALARIYLA İŞE BAŞLADILAR

  Kadın kooperatiflerinin her birinin işletmesini yaptığı birer çocuk yuvası bulunuyor. Bu çocuk yuvaları, özel yuvalardan çok daha ucuz ve özellikle ihtiyaç sahiplerine hizmet veriyor.

  Ailenin gelir durumuna göre ve yuvanın giderlerini karşılamak amacıyla bir ücret politikası uyguluyorlar. Maddi durumu yetersiz ancak bakıma muhtaç çocuğu bulunanlardan ise ücret almıyorlar.

  Ancak her bir kooperatifin kadınlara gelir temin etmek amacıyla çok farklı projeleri var.

  Sakarya bölgesi:
  17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin ardından kadın emeğinin büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını farkeden kadınlar geçici prefabrik konut bölgelerinde sıkı bir örgütlenmeye gitmiş. İlk etapta, bir atölye açılmış. Bu atölyede 30´dan fazla kadın her türlü konfeksiyon ürününü üretiyor. Kooperatifin ayrıca bir yuvası da bulunuyor.

  Emirdağ ve Dernekkırı prefabrik konut bölgelerinde faaliyet gösteren kadınlara, Adapazarı merkezi ve civar yerleşim birimlerinden katlımlar var.

  Bahçelievler bölgesi:
  Bahçeliveler Kadın Kooperatifi üyeleri, çocuk yuvasının yanısıra tüm İstanbul çapında kadınların evlerinde ürettiği her türlü ürünü pazarlamak için Mahmutbey´de bir işyeri açmış. Kermesler düzenlemiş. 300 kadının ürünlerini pazarlıyor. Bunlar arasında bez bebekten, el emeği göz nuru çeyizlik eşyalar bulunuyor.

  Pendik bölgesi:
  Pendik bölgesi Kadın Kooperatifi özellikle yerel yönetimin yardımıyla bir çok projeyi yürütüyor. Halen faaliyette bulunan çocuk yuvasının yanısıra, ev yemeklerinin pazarlanması, mahalle anneliği ve yuvaların sayısının artırılması hedefleniyor.

  Güngören bölgesi:
  Bir çocuk yuvasıyla faaliyet gösteriyor. En büyük sorunları, yuvayı ekonomik olarak yaşatmak. Özellikle gelir seviyesi düşük ailelerin çocuklarına eğitim ve bakım hizmeti vermeye çalışıyor. Yuvanın içinde ayrıca nikah şekerlerinden mumlara varıncaya kadar bir çok küçük ürün yapılıyor.

  ÜYELER AYNI ZAMANDA YÖNETİMDE

  Özellikle çocuk yuvalarının ve kurulması planlanan işletmelerin yönetiminde kadınlar ön planda, bir fiil çalışan ya da çocuklarını yuvaya gönderen kadınlar aynı zamanda kooperatiflerin yönetim kurulunu oluşturuyor.

  SERTİFİKALI MAHALLE ANNESİ

  Kooperatiflerin önemli projelerinden biri de `mahalle anneliği´. Bu projede kooperatiflere ait yuvalarda bölgede yaşayan ve evlerinde çocuk bakıcılığı yapmak isteyen kadınlar eğitim alıyor.

  Eğitimin sonunda ise, Çocuk Esirgeme Kurumu onaylı bir sertifika veriliyor. Bu sertifika ile kadınlar, bir anlamda meslek sahibi oluyor. Kooperatifler mahalle annelerine, iş de buluyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı