Gündem Haberleri

  Her kültür cep telefonunu farklı kullanıyor

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 10:32 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar firması Intel’in yaptığı araştırmaya göre, dünyanın çeşitli bölgelerindeki insanların teknolojiye bakış açısı kültürel farklılıklara göre değişiyor. Bilgisayar ve cep telefonu Batı’da hayatı kolaylaştırmak ve eğlenmek için kullanılırken Asya ülkelerinde ise öğrenme, din ve politika için birer araç olarak görülüyor.

  Intel uzmanı Genevieve Bell; son iki yılda Hindistan, Malezya, Güney Kore ve Çin gibi çeşitli ülkelerdeki 16 şehirde toplam 80 evi ziyaret etti. Araştırmasını halen sürdüren Bell, “Teknoloji kullanımında birçok yerel farklılık görüyoruz, Çin’de insanlar cep telefonlarından ay takvimine bakıyor, Hindistan’da ise Times of India’nın dijital versiyonundan kendilerine eş arıyorlar” dedi.

  Gezdiği şehirlerin birçoğunda cep telefonunun en yaygın kullanılan teknoloji ürünü olduğunu gözlemleyen Bell, buna neden olarak da cep telefonlarının “ küçük, nispeten sağlam aletler olması ve bilgisayar gibi İngilizce bilmeyi gerektirmemesini” gösteriyor.  

  Bell, bu araştırmanın teknoloji şirketlerine yeni ürünlerin tasarımı konusunda çok yardımcı olacağını söyledi. Bell’in araştırmasına göre, mobil teknoloji toplumların dini inanışlarına ayak uyduruyor. Örneğin Malezya’da cep telefonları, Müslüman kullanıcıların kıbleyi bulmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Araştırmasını bu yılın sonunda tamamlaması beklenen Bell “Teknoloji, iş için bir araç olmaktan çıkıp ibadet için kullanılmaya başlamış” diyor. (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı