Gündem Haberleri

  Her komşunuza kapıyı açmayın

  Hürriyet Haber
  29.05.2008 - 08:44 | Son Güncelleme:

  Kötü adamın; film boyunca önüne gelene işkence ettiği, öldürdüğü ama sonunda mutlaka cezasını bulduğu şiddet filmlerini seviyor musunuz. Hani şu rahat koltuğunuz da oturup patlamış mısır tüketerek izlediğiniz filmleri. Eğer öyleyse bir kez daha düşünün..Çürkü fikriniz tamamen değişebilir.

  FİLMİN FRAGMANI

  Filmlerini izlemeye gidenlere 'huzursuz seyirler dileyen' Michael Haneke, 1997 tarihli filmi Ölümcül Oyunlar'ı kare kare bu kez İngilizce olarak yeniden çekti. Film, 30 Mayıs'ta Türkiye'de de gösterimde.

  Çünkü, sinemaseverlere "huzursuz seyirler" dileyen Michael Haneke işlerin pek de öyle yürümediğini göstermek için kamera arkasında.

  Her komşunuza kapıyı açmayın
  Filmin yeni çevriminden bir sahne (üstte) ve ilk çevrimdeki aynı sahne.

  Beyazperdenin kendine özgü yönetmenlerinden Haneke, 1997'de çektiği Funny Games (Ölümcül Oyunlar) adlı filmi tam 10 yıl sonra bu kez İngilizce olarak plan plan yeniden çekti. Üstelik kamera önünde Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt gibi ünlü oyuncular var.

  Funny Games'in 10 yıl önceki orijinalinin altyazılı film izlemeyi sevmeyen Amerikalı seyircilere istediği oranda ulaşamadığnı düşünüyor Haneke. "Filmin hedeflediğim kitleye ulaşamadığını düşünüyorum. Bu yüzden İngilizce çekim haklarını satmayı kabul ettim. Elbette kendim yönetmek koşuluyla.

  Haneke'nin  bunu yapmaktaki amacı da şiddetin tüketilebilir hale geldiği Hollywood filmlerini izleyen Amerikalılara ulaşmak ve onlara "Bu işler sandığınız gibi yürümüyor" diyebilmek.

  Almanca çekilen orijinali 10 yıl önce gösterime girdiğinde eleştirmenleri ve seyircileri ikiye bölen Ölümcül Oyunlar huzurlu bir aile tablosuyla açılıyor. Arabada opera dinleyerek kır evlerine giden anne, baba ve çocuktan oluşan mutlu ailenin hayatı, evlerine giren iki genç yüzünden zindana döner. Bundan sonrasını ise izleyip görmek en iyisi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı