Gündem Haberleri

  Her ilde işaret dili tercümanı görevlendirilecek

  ANKA
  19.08.2006 - 10:26 | Son Güncelleme:

  Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), her ilde bir personelini "işaret dili tercümanı" olarak görevlendirecek.

  SHÇEK bünyesinde işitme özürlü, dil ve konuşma bozukluğu olan bireylere gerek görüldüğü hallerde tercümanlık yapmak üzere illerde işaret dili bilen personelin yetiştirilmesi, eğitimi, çalıştırılması, yetki ve görevlerinin düzenlenmesi amacıyla hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Buna göre SHÇEK Genel Müdürlüğü her il bünyesinde en az bir personelini işaret dili tercümanı olarak görevlendirecek. Eğitim alan personele verilecek sertifikanın geçerlilik süresi iki yıl olacak.

  İşaret dili tercümanı yasal işlerde de yeminli tercüman olarak görev yapacak. Bu tercümanlar, ihtiyaç duyulması halinde il müdürlüğünce diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da görevli olarak gönderilebilecek.

  Mevcut personelin yetersiz olması durumunda işaret dili tercümanlığı ve öğreticiliği yapan yüksekokul, bulunmaması halinde lise mezunları arasından sertifikası olanlar çalıştırılabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı