Gündem Haberleri

  Her gün ölüme yaklaşıyorlar

  ANKARA
  15.07.2017 - 00:51 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, açlık grevlerinde 128. güne giren tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için ‘acil insanlık çağrısı’ yaptı.

  Altıok, Gülmen ve Özakça’nın kritik eşiği aştıklarını, her gün ölüme yaklaştıklarını belirterek, özetle şunları söyledi: “128 gündür sadece Türkiye’de değil tüm dünyada insan haklarından yana olan herkes AKP iktidarına Nuriye ve Semih için vicdani bir çağrıda bulunuyor. Siyasetçiler, sanatçılar, hukuk insanları ve vicdan sahibi herkes ‘Nuriye ve Semih’i kurtarın, bu haksızlığa son verin’ diyor. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara sayısız çağrısı oldu, milletvekillerimiz defalarca uyarılarda bulundu. Daha önce Türk Tabipler Birliği’nin konuyla ilgili başvurusu iki defa reddedildi. Nuriye ve Semih’in kendilerine kendi doktorlarının bakması isteği en hızlı şekilde kabul edilmelidir. Nuriye ve Semih ölürse ülke ölür, vicdanlar ölür, can çekişen adalet ve umutlar ölür. İnsanlık ölür.”

  CHP, ayrıca Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve milletvekili arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Gülmen ve Özakça’nın cezaevinde tutulmalarının, sağlık sorunlarının her geçen gün daha da ciddileşmesi riskini arttırdığı belirtildi. Önergede, Meclis’in vakit kaybetmeksizin bu olayı her yönüyle incelemesi ve Gülmen ile Özakça’nın açlık grevine son
  vermesi için koşulların oluşmasını sağlamaya yönelik Meclis araştırması açılması istendi. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı