Gündem Haberleri

  Her derde deva Alo 184

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  184 numaralı telefondan 24 saat hizmet veren Gıda Çevre Sağlığı Hattı'na kirli fırın ve lokantayı şikayet edebilir, nöbetçi eczaneyi ya da anlayamadığınız sağlık raporunuzu sorabilirsiniz.

  Körfez Savaşı sırasında kurulan ancak çalıştırılamayan Alo 184 Hattı, yeni görevler yüklenip ekipler oluşturularak yeniden hizmete sokuldu.

  24 saat hizmet veren 184 numaralı ‘‘Gıda Çevre Sağlığı Hattı’’nı arayanlar, sağlık sorunları halinde ne yapmaları gerektiğini, sağlık raporlarının anlamını, hastanelerin telefonlarını, nöbetçi eczaneyi öğrenebilecek. Aynı numaraya yapılan gıda üreten fırın, pastane, yemek fabrikaları, su istasyonlarıyla ilgili ihbarlar ve şikayetler de anında değerlendirilecek.

  22 ilçede ekip kuruldu

  184 Koordinatörü Dr. Türkay Esin, hatta gelecek ihbarları değerlendirmek için 22 ilçede 4 - 5 kişiden oluşan ekipler kurulduğunu, nisan ayından itibaren hizmetin tüm ilçelere yayılacağını söyledi. 184'ün iki yönlü hizmet verdiğini belirten Dr. Esin, ‘‘Hastaların kişisel sağlık sorunlarına hekim yanıt verecek. Bazen hastalar ellerine verilen raporları anlayamıyor. Hastalıklarını bilmiyorlar. Telefon etmeleri halinde hekimimiz izah edecek. Sağlık sorunları da danışılabilecek’’ dedi. Gıda üreten yerlerle ilgili her türlü şikayetin değerlendirileceğini söyleyen Dr. Esin, ‘‘1.5 aydır bu faaliyeti yürütüyoruz. En sık su istasyonları ve fırınlarla ilgili şikayetler geliyor’’ dedi.

  Her ekibe birer otomobil veya minibüs verildiğini belirten Dr. Esin, merkezin Cağaloğlu'nda bulunduğunu söyledi. Araçlarını uydu izleme sistemiyle takip edeceklerini vurgulayan Dr. Esin, ‘‘Elimizde 15 araç vardı. Yedi araç ve uydu izleme sistemi için yaklaşık 62 milyar lira harcadık. Eksik araçlarımızı nisana kadar tamamlayacağız. Doğal afet anlarında da bu sistemin büyük yararı olur. Türkiye'nin her yerindeki araçlarımızı sistemle izlememiz mümkün’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı