Gündem Haberleri

  Her beş kişiden biri akrabasıyla evleniyor

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de, her 5 evlilikten 1'i akraba evliliği. Bu evliliklerin yüzde 70'i de birinci dereceden akrabalar arasında yapılıyor. Özellikle Doğu'da çok yaygın olan akraba evliliği, sakat doğumlara davetiye çıkarıyor.

  Sağlık Bakanlığı Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü, ''21 Yüzyılda Ülkemizde Ana-Çocuk Sağlığının Durumu'' raporuna göre, Türkiye'deki evliliklerin yüzde 21.7'si akrabalar arasında yapılıyor. Bu da her 5 evlilikten birinin akrabalar arasında olduğunu ortaya koyuyor. Bu evliliklerin yüzde 70'i amca, hala, teyze ve dayı çocukları arasında gerçekleştiriliyor.

  DOĞU’DA YÜZDE 35, BATI’DA YÜZDE 14

  Akraba evliliklerinin bebek ölümlerini artırdığı, kalıtsal hastalıklara zemin hazırladığı vurgulanan rapora göre, akraba evlilikleri doğuda ortalama yüzde 35, batıda yüzde 14 oranında görülüyor.

  Akraba evliliğinin en yoğun olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu oran yüzde 40'a ulaşırken, bu bölgeyi Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi izliyor.

  Uzmanlar akraba evliliklerinin kas hastalıkları başta olmak üzere birçok genetik hastalığı beraberinde getirdiğini belirttiler.

  SAKAT DOĞUMLARIN BAŞLICA NEDENİ

  Uzmanlar, çocuklarda görülen zeka geriliği (fenilketonüri) hastalığının akraba evliliklerinden olan çocuklarda daha fazla görüldüğünü belirtirken, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, akraba evliliğinin, halk arasında ''sara'' olarak bilinen epilepsi hastalığı riskini artırdığını açıkladı.

  Akraba evliliklerinin, kalıtsal olan ''Akdeniz Anemisi (Thalassemi) ve Orak Hücre Anemisi'' hastalıklarına yakalanma riskini de yükselttiğini söyleyen uzmanlar, akraba evliliklerinde sakat ve hastalıklı bebek doğumu riskinin yaklaşık yüzde 40 oranında arttığını vurguladılar.

  Uzmanlar, doğumsal işitme kayıplarının yarısının genetik özellikten kaynaklandığını, bu nedenle yuva kuracak çiftlere akraba evliliği yapmamaları konusundaki uyarılarını tekrarladılar.

  BAKAN GEMİCİ’DEN UYARI

  Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici de, özürlülüğün en temel nedenlerinden birinin akraba evliliği olduğunu belirterek, vatandaşların kalıtsal hastalıklar konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Ailelerin ve gençlerin akraba evliliğinden kaçınmaları çağrısında bulunan Bakan Gemici, ''Zira akraba evliliği sonucunda dünyaya gelen çocuklarla birlikte aile de yaşam boyu sıkıntı ile karşı karşıya kalacaktır. Hiç kimsenin önceden bilerek özürlü çocuk dünyaya getirmeye hakkı yoktur'' diye konuştu.

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı