Gündem Haberleri

  Her 4 LPG'li araçtan 3'ü riskli!

  Hürriyet Haber
  22.02.2005 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Makine Mühendisleri Odası, LPG’li araç tanklarının ekonomik ömrünün 10 yıl olduğunu ve bu sürenin dolduğunu hatırlatarak, acil önlem çağrısında bulundu.

  Makine Mühendisleri Odası Başkanı Emin Koramaz, LPG’li araçlara ilişkin  basın toplantısında Türkiye’de yasal olarak araçların LPG dönüşümlerinin 1995’te yapıldığını anımsatarak, "İlgili TSE standardına göre araca takılan LPG tankının ekonomik ömrü 10 yıl olup, bu süre 2005 yılında dolmaktadır" dedi. Koramaz, "Bu nedenle sıkı denetim mekanizması uygulanarak ekonomik ömrünü doldurmuş LPG tankı bulunan araçlarının tanklarının değiştirilmesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı acilen girişimlerde bulunmalıdır" dedi. Emin Koramaz, olası faciaları önlemek için ruhsatsız LPG istasyonlarının denetim altına alınması, ruhsatı olmayan bu istasyonlara gaz verilmemesi gerektiğini söyledi. Aynı şekilde, LPG istasyonlarının da Gaz Sızdırmazlık Raporu olmayan araçlara gaz satışını durdurması istendi.

  TRAFİKTEKİ LPG’Lİ ARAÇLARIN YÜZDE 75’İ RİSKLİ

  Makine Mühendisleri Odası Başkanı Koramaz, Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyonun üzerinde LPG’li araç bulunduğunu belirterek, bu araçların bir milyonunun LPG’ye dönüşümünün ruhsatlarına işlendiğini söyledi. Koramaz, "Yaklaşık 500 binin üzerindeki aracın dönüşümü ise araç ruhsatına işletilmemiştir. Yani LPG’li araçların yüzde 33’ü ruhsatsız olup Montaj Tespit Raporu bulunmamaktadır" dedi. Koramaz, LPG’li olarak görülen araçların sadece 380 bin tanesinin Odalarından Gaz Sızdırmazlık Raporu aldığını kaydederek, "Bir başka ifadeyle LPG’li araçların 1 milyon 100 bini, oran olarak ise yüzde 75’i herhangi bir denetimden geçmeden riskli veya tehlikeli şekilde trafikte seyretmektedir" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı