GeriGündem Her 3 kişiden biri tansiyon hastası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her 3 kişiden biri tansiyon hastası

Türkiye'de erişkin nüfusun yaklaşık 3'te birinin hipertansiyon hastası olduğu ve Türkiye'de hipertansiyonun giderek artan önemli bir sağlık sorunu olduğu bildirildi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada, 2000 yılı itibariyle dünyada yaklaşık 972 milyon hipertansiyon hastası bulunduğu, bu rakamın 2025 yılında 1 milyar 560 milyona çıkacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nce 2003 yılında ”Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması” gerçekleştirildiğine değinilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Bu çalışma, erişkin nüfusun yaklaşık üçte birinde hipertansiyon olduğu, yani bir diğer deyişle Türkiye'de yaklaşık 15 milyon hipertansif olduğunu göstermiştir. Ülkemiz için bu yüksek rakamın yanında diğer veriler de oldukça dikkat çekicidir: Hipertansiyonu olan insanlarımızın yüzde 60'ı durumlarının farkında değildirler. Hipertansiyonu olanların yalnız üçte biri tedavi almakta, tedavi alanların ise yalnız beşte birinde etkin kontrol sağlanabilmektedir.” Hipertansiyonun tanım olarak sınırının 140/90 mmHg olduğuna işaret edilen açıklamada, ancak bunun altındaki değerlerde hiç sorun olmadığını söylemenin yanlış olacağına dikkat çekildi.

Hipertansiyonun, tanı ve tedavisinin toplumsal düzlemde ele alınması gereken bir sorun olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“Sorunu tek tek bireylerin tedavisinin ötesinde görmek gerekir. Toplumsal bir yaklaşımla, kan basıncını yükselten risk faktörleri (obezite, tuz tüketimi, fizik hareketsizlik, sigara ve aşırı alkol tüketimi) ile mücadele edilmelidir. Bu girişimler sonucu sağlanacak birkaç mmHg'lık düşüş bile birçok insanın hipertansiyonla ve hipertansiyona ilişkin sorunlarla tanışmamasına imkan sağlayacaktır.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle