Gündem Haberleri

  Her 20 dakikada 3 bin bebek

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 16:49 | Son Güncelleme:

  Dünya nüfusu istatistiklere göre 6 milyarı aştı. Dünyada her 20 dakikada 3 bin 500 bebek dünyaya geliyor. 2010 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentlerde yaşayacağı tahmin ediliyor.

  İstatistiklere göre dünya nüfusunun durumu şöyle:

   Dünya nüfusu 6 milyarı geçti. Yılda ortalama 80 milyon artış kaydeden dünya nüfusunun büyük bir kısmı gelişmekte olan ülkelerde bulunuyor.

   Nüfus artışının yarısı kentlerde yaşıyor. Bu nüfusun yüzde 20`si dünyanın yüzde 75`lik alanını işgal ediyor ve dünya kaynaklarının yüzde 75`ini tüketiyor.

   2010 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinin kentler yaşayacağı tahmin ediliyor.

   Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kent halkının yarısından fazlası günde 2 dolardan daha düşük gelir düzeyinde yaşıyor. 2025 yılıitibariyle gelişmekte olan ülkelerdeki her 10 çocuktan altısının kentlerde ve bunların yarısından fazlasının ise mutlak yoksulluk koşullarında yaşayacağı öngörülüyor.

   Dünyaya her 20 dakikada 3 bin 500 yeni bebek gelirken, bir ve birden fazla bitki ya da hayvan türü de yok oluyor.

   Halen yaklaşık 1.5 milyar insan yeterince sağlıklı içme suyundan yoksun. Önümüzdeki 25 yıl içinde dünya nüfusunun üçte ikisi mutlak susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya.
   

  Yarın başlayacak 'Dünya Nüfusuna Dikkat Haftası'nın bu yılki teması 'Nüfus Artışı ve Kentlerin Geleceği' olarak belirlendi.   Dünya Nüfusuna Dikkat Haftası Genel Koordinatörü Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TURÇEK) Yönetim Kurulu Gül Göktepe A.Amuhabirine yaptığı açıklamada, nüfus artışının tüm dünyanın, özellikle Türkiye dahil tüm gelişmekte olan ülkelerin en sessiz ancak en ciddi sorunu durumunda olduğunu söyledi.

  Her yıl, merkezi Washington`da olan Nüfus Enstitüsü`nce koordine edilen 'Dünya Nüfusuna Dikkat Haftası' etkinliklerinin gündeme getirildiğini anlatan Göktepe, şöyle konuştu:

  "Bir hatırlatma ve uyarı haftası olarak öngörülen Dünya Nüfusuna Dikkat Haftası, özellikle bilimsel verilere ve mevcut istatistiklere dayanarak, dünya çapında kaydedilmekte olan nüfus artışının getirdiği çevresel, sosyo-ekonomik ve politik gerçeklere kamuoyunun ve yöneticilerin dikkatlerinin çekilmesi ve bu konuda yapılması gereken acil ulusal ve uluslararası eylemlerin gündeme getirebilmesi amacıyla düzenlenmektedir."

  Yarın başlayacak haftanın ana temasının 'Nüfus artışı ve kentlerin geleceği' olduğunu bildiren Göktepe, bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin 'Bilgilendirme Kampanyası' şeklinde yürütüleceğini ifade etti. Gül Göktepe, bu kampanyanın Türkiye`nin geleceği açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

  Göktepe, bu yılın temasının ciddi çevre ve sağlık sorunlarını kapsadığı için 85 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklendiğini söyleyerek, bu kuruluşların katılımı ile 2001 Bildirgesi hazırlandığını kaydetti.
     
  ETKİNLİKLER
     
  Göktepe`nin verdiği bilgiye göre, Dünya Nüfusuna Dikkat Haftası etkinlikleri İstanbul Çevre Konseyi tarafından yapılacak basın açıklamasıyla başlayacak.

  21-25 Aralık tarihleri arasında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerince İstanbul Valisi Erol Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ve ilçe belediye başkanlarına '2001 Bildirgesi' sunulacak ve destek mektupları alınacak.

  TURÇEK Gençlik Komitesi 22 Aralık`tan itibaren internet üzerinden dünya nüfusuna dikkat çeken mesaj ve bilgileri binlerce adrese yönlendirecek.

  Küçükçekmece Belediyesi`nce 25 Aralık Salı günü düzenlenen  öğrenci, muhtar ve ev hanımlarının katılımı ile  'Nüfus artışı ve çarpık kentleşme' konusunda bir söyleşi yapılacak.

  26 Aralık Çarşamba günü ise İstanbul Çevre Konseyi tarafından İSKİGenel Müdürlüğü Salonu`nda 'Dünya Kenti İstanbul`da nüfus Artışı ve Çarpık Kentleşme' konulu bir panel ile Sivil Toplum Kuruluşları Forumu gerçekleştirilecek. Forumda ortaya çıkacak görüşler doğrultusunda oluşturulacak bildirge, Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli, Mesut Yılmaz, Hüsamettin Özkan ile Devlet Bakanı Hasan Gemici`ye iletilmek üzere DSP İstanbul Milletvekili Yücel Erdener`e teslim edilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı