Gündem Haberleri

  Her 10 kadından 6’sı cinsel veya fiziksel şiddete uğruyor

  Hürriyet Haber
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Cinsel Sağlık Birliği’nin (WAS) belirlediği Dünya Cinsel Sağlık Günü’nün bu yılki teması ‘Farklılıklarla birlikte yaşanan bir dünyada herkese cinsel sağlık’ olarak belirlendi. Rakamlar bu konuda daha çok adımın atılması gerektiğini söylüyor.

  WAS Türkiye’de etkinliklerin düzenlenmesi ve 4 Eylül tarihinin gelenekselleştirilmesi için temsilcilik görevini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Z. Sungur’a verdi.

   

  HER 10 KADINDAN 6’SI FİZİKSEL YA DA CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

   

  Çocuklara, kadınlara, farklı cinsel yönelimlere sahip insanlara, farklı din ve kültürlerden gelen kişilere yönelik ayrımcılık ve şiddetin yaygın tahmin edilenden çok daha yaygın olduğunu belirten Prof. Dr. Sungur’un konuyla ilgili söyledikleri şunlar: “Dünya Sağlık Örgütü bir raporunda 150 milyon kız ve 73 milyon erkek çocuğun fiziksel temas içeren bir cinsel şiddete maruz kaldığını ya da cinsel birleşmeye zorlandığı yer alıyor. Milyonlarca çocuk yalan vaatler ve çeşitli aldatmacalar aracılığıyla pornografi kurbanı oluyor ya da parayla ilişki kurmaya zorlanıyor. On kadından 6’sı yaşamı boyunca en az bir kez fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor. Cinsel saldırıların yüzde 50’si 16 yaşın altındaki kız çocuklarına yöneliyor. Dünya genelinde insan ticaretinin yüzde 80’i kadın ve kız çocuklarıyla ilgili olarak gerçekleştiriliyor. Aile içi şiddet, mahremiyet, korku ve utanç gibi nedenlerle yeterince rapor edilmemekle birlikte istatistiksel olarak her geçen gün artıyor. Namus ve kıskançlık gerekçesiyle işlenen kadın cinayetleri de her geçen medyaya daha fazla yansıyor.

   

  Prof. Dr. Sungur, “Farklılıklar cinselliğin en temel ve kaçınılmaz özelliklerinden biri. Farklılık yalnızca tolere edilen ya da kabul edilmesi gereken bir özellik değil. Aynı zamanda insan yaşantılarının zenginliğini sağlayan ve simgeleyen bir kavram olarak da kucaklanması gereken bir özellik. Ne var ki çoğu kez, eşitlik benzerliklerle eş değer tutuluyor. Oysa farklılıklar eşitliğe aykırı bir kavram değil. Ayrıca farklılıklarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” diyor.
  Bu yılki Dünya Cinsel Sağlık Günü aktiviteleri Beşiktaş Belediyesi ile işbirliğiyle gerçekleştirilecek. Bugün belediyenin Levent Kültür Merkezi’nde 18.30’da düzenlenecek herkese açık panelde, cinsel haklar ve cinsel sağlık konuları tartışalacak.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı