Gündem Haberleri

  Hepsi uçakta öldürülecekti

  Hürriyet Haber
  15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkeş'in doktoru, asker kökenli Selim Kaptanoğlu, 12 Eylül'le ilgili ülkücü kesimin sırlarını Hürriyet'e anlatıyor. Dr. Kaptanoğlu, Evren ve arkadaşlarının öldürülmesi önerisinin ciddi ciddi tartışıldığını açıklıyor.

  İki plan geliştiriliyor: Birinde sadece Evren öldürülüyor. Diğerinde ise ülkücü teknisyenlerin yerleştireceği bomba ile 5 Konsey üyesi toplu halde yok ediliyor.

  ALPARSLAN Türkeş'in doktoru ve Türkeş ölünceye kadar MHP'nin teşkilatlanmadan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olan Dr. Selim Kaptanoğlu, Hürriyet'e Evren'i ve Konsey üyelerinin beşini birden uçakta yok etme planını anlattı.

  1990-91 yıllarında MHP İstanbul İl Başkanlığı da yapan Kaptanoğlu, 3.5 yıl Mevki Hastanesi'nde Ortopedi Uzmanı ve Tutuklu Servis Şefi olarak çalıştığını belirtti. Mamak Askeri Cezaevindekiler dahil ne kadar tutuklu varsa kendisine bağlı olduğunu söyleyen Kaptanoğlu, şunları söyledi:

  5'İNİ DE İMHA Planlardan biri, sadece Kenan Evren'i öldürmekti. Bir diğer plan; Konsey üyelerinin topunu birden uçakta yok etmeydi. Etimesgut'ta uçak takım teknisyeni olarak görevli ülkücü astsubay arkadaşlar vardı. Onlar, ‘Komutanım, biz Konsey üyelerinin gittiği uçağa bomba koyalım’ teklifinde bulundular. Bakım ve tamiratı onlar yaptıkları için bomba koymak kolay bir iş. 5'i birarada gezen konsey üyelerinin 5'i birden öleceği için Türkiye Haydar Saltık'a kalacaktı. Bu yüzden bu plandan vazgeçildi. Sol görüşlü olan Saltık, Konsey'de çok güçlüydü, ülkücülerin düşmanıydı. 12 Eylül'ün perde arkasındaki, Evren'i de yöneten, bürokrat tayinlerini yapan, işin beyni oydu.

  TÜRKEŞ HABERSİZDİ Türkeş'in hemen hemen hiçbir plandan haberi yoktu. Tutuklu olan Türkeş'in tek istediği hapisten kurtulmaktı. Yoksa, şunu bunu yok etme planı yoktu. İşin gerçeği bu. Uçakta yok etme fikri astsubay arkadaşlardan geldi. Ben, Şakir Önem ve başkaları vardı. Şu anda halen orduda görev yapan arkadaşlarımız da olduğu için isim vermek istemiyorum. Ancak, Türkiye Haydar Saltık'a kalır düşüncesiyle vazgeçildi.

  ERSİN'E BAŞIMIZA GEÇ Nurettin Ersin'e teklif götürüldü. Siz uçağa binmeyin, yahut biz bir plan önereceğiz. Evren Paşa'yı yok edeceğiz. Bu hareketin başına siz geçermisiniz denildi. Bu teklifi kabul etseydi, onun uçağa binmesi engellenecekti. Ama, korktu, reddetti. Bu planı kurmay subay arkadaşlar önerdi ama, isimlerini hatırlayamıyorum.

  Apandisit numarasıyla ihtilal ihbarı

  İHTİLALİN olacağını KKK İstihbarat Şubesi'ndeki bir arkadaşımdan öğrendim ve Türkeş'e üç gün önce bildirdim. Zaten, o sırada bütün generallerin haberi vardı. Gece, Türkeş'in Oranşehri'ndeki evine gidip haber verdim. İhtilal, o sırada yurtdışında olan Erbakan dönsün diye geciktirildi. Türkeş bana, ‘Oğlum bana ne öneriyorsun’ dedi. Ben ‘Kaçın. Size düşmanlık yapabilirler’ dedim. ‘Türkeş kaçtı dedirtmem’ dedi.

  İhtilalden bir gece önce havacı subayları evlerinden topladılar, dışarı çıkmalarını engellediler. Etimesgut Askeri Birliği'ndeki bir doktor subay arkadaşımız, ‘Niye dışarı çıkarmıyorsunuz’ diye soruyor. ‘Bu akşam ihtilal var, onun için’ cevabını alıyor. Bu arkadaşımız, iki ülkücü astsubayı ‘Apandisit krizi var’ diye numara yaptırıyor. Ambulansa koyuyor, haber vermek için birini Gülhane'ye, birini de bana Mevki Hastanesi'ne gönderiyor.

  TÜRKEŞ SOKAKTA ÖĞRENDİ

  Akşam 18.00'de Türkeş evine varmadan Oran'da kırmızı bir Ford arabayla önünü kesiyorlar, ‘Bu gece ihtilal var’ diyorlar. Türkeş, hanımını ve çocuklarını kayınvalidesine gönderiyor. Kendisi Halil Şıvgın'ın evine gidiyor. Bu sırada Yılmaz Şenyüz de Türkeş'in yanındaymış.

  Evren'e ‘Pehlivan’ derlermiş

  DOKTOR Kaptanoğlu, Evren'in Türkeş'e düşmanlık yaptığına inanıyor. Bunun nedenini de şöyle açıklıyor:

  Ecevit, Demirel, Erbakan, hepsi bir senede tahliye olup dışarı çıktılar. Ama, Kenan Evren'in şahsi düşmanlığı yüzünden Türkeş 5 sene içeride kaldı. Bu düşmanlığı çok kere Türkeş'e sordum. Sonunda kıskançlık olayına bağladık. Çünkü, bunlar Harpokulu'ndan sınıf arkadaşı. Türkeş'in bana anlattığına göre, Kenan Evren'in okuldaki lakabı ‘Pehlivan Kenan’mış. Türkeş, ‘Benim buna iyiliklerim de oldu. Erken emekli olacaktı, engelledim. Kız kardeşinin bir tapu işinde yine yardımcı oldum’ dedi. Ama, Evren, ‘Biz generaliz. Türkeş Albay. Neden bu kadar okumuş adam albayın ardından gidiyor’ zihniyetinde idi.

  Türkeş'in doktoru holding patronu

  DOKTOR Selim Kaptanoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 15 yıl önce ayrıldı. Kaptanoğlu, ‘‘Türkiye'de hiçbir iş yapmayan Bursel Holding'in sahibiyim. 10 yıldır Özbekistan'dayım. Bu ülkede 12 tekstil fabrikamız var. Ata toprağı Türkistan'a hizmet ediyoruz. Yıllık ciromuz çok fazla. Sadece, Özbekistan'daki fabrikada 3 bin 500 kişi çalışıyor. Türkiye'den inşaat grubuna 50-60 kişi götürdük’’ dedi.

  Kaptanoğlu, 1995'te milletvekili adayı olduğu Antalya'da yüzde 20 oy aldıklarını, ancak MHP baraja takıldığı için Meclis'e giremediğini söyledi.

  Parmaklığı kestik ama Türkeş kaçmadı

  SON plan, Türkeş'i hastaneden kaçırma üzerine yapıldı.

  Bir arkadaşımız (Talat Altaylı) Mısır'a gönderildi. Hüsnü Mübarek'le görüşüldü. Mübarek kabul etti, gelsin dedi. Helikopter bulundu. Türkeş'le birlikte Mevki Hastanesi'nin demir parmaklıklarını kestik. Türkeş'in bundan haberi vardı. Aramızdaki haberleşmeyi kağıtla hallederdik. Ses duyulur diye konuşmazdı. Oluyor mu, olmuyor mu diye kağıdın üzerine yazardı. O notların hiçbirini saklamadım, yok ettim. Tersi Türkeş'e ihanet olurdu. Türkeş, sırlarıyla beraber gömüldü. Kendisi başlangıçta gitmeyi istiyordu.

  KENDİSİ VAZGEÇTİ Türkeş'i hastanede 3.5 sene yatırdık. Kaçma planından Türkeş'in kendisi vazgeçti. Yoksa, kaçması için herşey hazırdı. Ben oğlu gibiydim. O arada heyet raporu alarak hastaneden tahliye olma ümidi doğdu. Nitekim, tahliyesi öyle oldu. Hastaneden ‘Türkeş, hastanede hapishanede yatamaz’ diye rapor verdi ve bu rapor üzerine tahliye oldu. Tahliye ümidi doğduğu için belki de kaçmaktan vazgeçti. Öteki riskliydi. Çünkü, kaçırılma olayı sırasında herşey olabilirdi.

  TEK KORUYAN ÜRUĞ'DU

  Türkeş'i o dönemde tek koruyan Necdet Üruğ'du. Hastanede yatmasının sebebi de Üruğ'du. Ürüğ, Faruk Gürler'in yeğenidir. Zamanında Türkeş, Gürler'e çok yardım etmiş. Dolayısıyla Türkeş'in hastanede yatması için Üruğ çok yardım etti.

  TÜRKEŞ'İ TESLİM ETMEYELİM

  Biz genç subaylar Türkeş'i teslim etmek istemedik. Aramızda çok büyük münakaşalar oldu. Üst rütbeliler milliyetçi söylemleri olan Konsey'den zarar gelmeyeceğini söyleyip Türkeş'i kandırıp teslim aldılar. Teslim olduğuna pişman olan Türkeş, 5 yıllık tutukluluk süresinde, ‘Niye teslim olduk’ diye pişmanlığını ifade etmiştir.

  Suikast işlerine şaşırdım

  ALPARSLAN Türkeş'i 12 Eylül döneminde evinde saklayan Halil Şıvgın, ‘‘Konuşulanların hepsi, bazılarının kendi isimlerini öne çıkarma gayretleri’’ dedi.

  Türkeş'i evinde sakladığı üç gün boyunca, onun ağzından Kenan Evren'e suikast yapılması yolunda en küçük bir ima dahi çıkmadığını belirten Şıvgın, ‘‘Bu suikast işlerini ilk defa duyuyorum ve şaşırdım. Nerden çıktı?’’ diye sordu. Bu iddiaları ortaya atanların kendilerini öne çıkarma gayretleri içinde olduğunu bildiren Şıvgın, ‘‘Bunlar kafa karıştırıyorlar. Ortada bir eylem yok, eyleme teşebbüs yok. Birilerinin kafasında vardıysa buna kimse bilemezdi’’ dedi.

  Şıvgın, 12 Eylül'ün yıldönümünde yapılan suikast tartışmalarının gerçeği yansıtmadığını anlatırken, şu ilginç örneği de verdi:

  ‘‘12 Eylül geçtikten sonra, ‘Türkeş nerde kaldı?' diye bir yaygara başladı. Çok kişi, bizzat bana, Sayın Türkeş'in kendi evinde kaldığını söyledi. Bunlar öyle sıradan insanlar da değildi. Hepsi yüksek eğitim almış, kelli felli insanlardı. Mesela bunlardan biri doktordu, diğeri de milletvekiliydi. Ne yaparsın, biz de gülüp geçiyorduk.’’

  MHP’nin 12 Eylül öncesi yöneticilerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da, Evren'e suikast düzenleneceği konusunda hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. Okuyan, kendileriyle ilgili, ‘‘Bana suikast yapılması halinde hapisteki taraftarlarını öldürün’’ talimatı verdiğini söyleyen Evren'e, ‘‘Hiç yadırgamadım. Tam Evren'e uygun bir talimat’’ yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı