Gündem Haberleri

  Hep at heykeli yapıyor

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnayet Türkoğlu heykellerinde hayvanlardan, özellikle attan vazgeçemiyor. Halis Toprak'ın bahçesindeki aslan rölyefleri, Celal Özel'in bahçesindeki aslan ve geyik onun imzasını taşıyor.

  İki katlı atölyenin her yanından kuş sesi geliyor. Papağandan atmacaya kadar. Burası heykeltraş İnayet Türkoğlu'nun Levent Sanayi Sitesi'nde yeni taşındığı atölye.

  Atölyenin her tarafı kuşların yanı sıra dev hayvan heykelleriyle dolu. Söyleşi sırasında dalgınlıkla kolunuzu dayadığınız metal kütleye dikkatli baktığınızda onun dev bir aslan ya da at olduğunu fark ediyorsunuz.

  İlk atölyesini 1983'de Mimar Sinan Üniversitesi ikinci sınıfındayken açtı. Sonra Viyana'da asistanlık yaptığı dönemde atölyesini kapattı. 1989'da tekrar açtı.

  Türkoğlu'nun en büyük tutkusu atlar. Kendi özgün çalışmalarında at figürleri ağırlıklı. Son yaptığı at heykeli ise şu günlerde polo klübünün kapısına yerleştirilmek üzere Dubai yolunda.

  Halis Toprak'ın aslanları

  Türkoğlu'nun birebir boyutla çalıştığı at, aslan ve geyik heykellerini Boğaz'ın iki yakasındaki çeşitli villaların bahçelerinde ya da ana girişlerinde görmek mümkün. Türkoğlu sipariş ve özgün çalışmalarının alıcılarını şöyle ayırıyor:

  ‘‘Halis Toprak'ın villasının girişindeki aslan rölyefleri, Kefeliköy'de Celal Özel'in evinin bahçesindeki aslan ve geyik, Zekeriyaköy'de yine bir koşan atlar rölyefi çalıştım. Bunun dışında özgün çalışmalarımda da metal atlar çalışıyorum. Bu çalışmalarımı ise genelde sanat çevreleri alıyor, sadece bir tanesini bir işadamı almıştı.’’

  Standart heykeller

  En büyük arzularından biri kamusal alanlarda heykellerinin sergilenmesi olan Türkoğlu özellikle büyük boy heykel çalışmalarının daha çok işadamları tarafından tercih edildiğini ve bir statü göstergesi olduğunu söylüyor.

  Esenyurt'ta belediye tarafından yaptırılan Atatürk heykelini de yapan Türkoğlu, özellikle belediyelerin sanatçıların özgün çalışfmalarına sırt çevirdiğini ancak Atatürk heykellerine sıcak yaklaştığını belirtiyor.

  Türkoğlu, ‘‘Belediyeler ve devlet Atatürk heykelleri dışına çıkmadığı için özgün çalışmaların desteklenmesini işadamlarının üstlenmesi gerekiyor. Atatürk heykelleri yapmaktan da hoşlanıyorum ama burada da takım elbiseli bir adam istiyorlar Atatürk heykeli olarak; oysa burada sanatçının yapacağı çok şey var ama bir türlü olmuyor’’ diyor.

  Atımı satmak zorunda kaldım

  Atölyesi bugüne kadar yaptığı çalışmaların eskizleri ve kalıplarıyla dolu da olsa Türkoğlu'nun kendi evinde sadece iki heykeli var. Türkoğlu, ‘‘Sadece iki heykelim olmuştur evimde tutabildiğim. Geçen sene paraya çok ihtiyacım vardı ve çok sevdiğim bir heykelimi satmak zorunda kaldım. Yine bir at heykeliydi, adı Yağmur'du.’’

  Hatay Kırıkhan doğumlu olan Türkoğlu atlara olan düşkünlüğünü, geçmişte onlarla içiçe olmasına ve atların özgürlüğe düşkün olmalarına bağlıyor. Ata binmeyi çok seviyor ve hala vakti olduğunda hiçbir fırsatı da kaçırmadığını söylüyor. Atların kendisi için birkaç yıl daha devam edecek bir süreç olduğunu söylüyor Türkoğlu. Onun bu tutkusu devam ettikçe atlarını her yerde göreceğiz. Ama Türkoğlu'nun parklarda Atatürk heykeli dışında bir heykelini görme isteğiherhalde uzun süre gerçekleşmeyecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı