GeriGündem Hemşirelerin at sırtında aşı mücadelesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemşirelerin at sırtında aşı mücadelesi

Hemşirelerin at sırtında aşı mücadelesi
refid:14577422 ilişkili resim dosyası

DÜNYA Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi tarafından 26 Nisan- 1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘Beşinci Avrupa Aşı Haftası’ nedeniyle köylerdeki çocuklara ulaşmaya çalışan hemşireler büyük çaba harcıyor. Kurtuluş Savaşı zamanında da kadınlarımız yılmadan, korkmadan cephelere mermi taşımış, tarihe adlarını yazdırmıştı. Böylesine fedakar ve çalışkan hemşirelerden Türkiye'ye çok sayıda gerekli. Bu hemşireler sayesinde yüzlerce çocuk, kadın, erkek hastalıktan kurtulacak.

İŞTE O HEMŞİRELER

Muş’un Yaygın Sağlık Ocağında görevli hemşire Fatma Sağınç ve Havva Açıkgöz, ambulans şoförü Davut Dayıoğlu ile merkeze bağlı Derekarabey Mezrasına gitmek için yola çıktı. Ancak yolun bir bölümünün çamurlu olması nedeniyle sağlık ekibi mezraya gidemedi. Geri dönmek istemeyen hemşireler, köylülerin getirdiği tek ata binerek çamurla kaplı 5 kilometre uzaklıktaki 5 hane, 40 nüfuslu Derekarabey mezrasına ulaştı.  

Yaklaşık 1 saatlik zorlu yolculuğun ardından mezraya ulaşan sağlık ekibi, çocukların periyodik aşılarını yaptı.

Hayatlarında ilk kez ata bindiklerini söyleyen hemşirelerden Fatma Sağınç, “Aracımız çamura saplandı ama geri dönmeyi düşünmedik. Çocuklara ulaşmak için gerekirse yürüyerek gidecektik. Cep telefonu ile köye haber verdik ve onlarda bir at getirdi. İki hemşire ilk kez ata bindik. Çok heyecanlandık. Ama sonunda mezraya ulaşıp çocukları aşıladığımız için mutluyuz” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle