GeriGündem Hemşireler yanlış istihdam ediliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hemşireler yanlış istihdam ediliyor

Hemşireler yanlış istihdam ediliyor
refid:16985497 ilişkili resim dosyası

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, aile hekimliği sistemi içinde aile sağlığı elemanı olarak istihdam edilen hemşireler ve acil tıp teknisyenlerinin yetiştiriliş amaçları dışında istihdam edildiğini belirterek, sistem bu haliyle yararlı olmayacağını savundu.

Erözgün, yaptığı yazılı açıklamada, “Aile Hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılan Personele Yapılacak Ödemeler İle Sözleşme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hükmüne göre aile sağlığı elemanı olarak hemşirelerle birlikte acil tıp teknisyenlerinin de istihdam edilebileceğini belirtti.

Aile hekimliği uygulamasında, farklı meslek mensuplarının görev, sorumluluk ve yetki alanlarını ifade eden meslek unvanlarından kopartılarak tek bir meslek mensubu konumuna çekildiğini ve eğitimleri ile ilgili olmayan işlerde çalıştırıldığını ifade eden Erözgün, şunları kaydetti:

“Aile hekimliği sistemi içinde aile sağlığı elemanı olarak istihdam edilen hemşireler ve acil tıp teknisyenleri yetiştiriliş amaçları dışında istihdam ediliyor ve sistem bu haliyle yararlı olmayacak. Aile sağlığı elemanı bir muayenehane çalışanının görevleri ne ise onu yerine getirmekle yükümlü olacak. Aile sağlığı elemanı olarak istihdam edilen hemşireler ve acil tıp teknisyenleri, sözleşmeli çalışma bünyesinde güvencesiz, eğreti, kuralsız, iş güvencesi olmayan çalışma düzenine mecbur bırakılıyor. Aile hekimliği, kamuoyunun beklentilerini karşılamayacak. Ayrıca, aile hekimliği sistemine geçen hekimler ve hemşireler de mutsuz. Sistem başlamadan iflas etmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle