Gündem Haberleri

  Hemingway ve ihtiyar adam

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nobel ödüllü yazar Ernest Hemingway'in İhtiyar Adam ve Deniz adlı romanına esin kaynağı olan Kübalı balıkçı Gregorio Fuentes 100 yaşına girdi.

  Aynı zamanda Hemingway'in yakın arkadaşı da olan Fuentes balıkçılığı bırakalı yıllar oluyor, ama yaşlı adam arada sırada pipo içerek ünlü yazarla olan anılarını çevresindekilere anlatmaktan büyük keyif alıyor. Kendisinden 18 yaş küçük kızkardeşiyle birlikte yaşayan Fuentes, Hemingway'le birlikte nasıl balık avladıklarını nasıl pipo ve içki içtiklerini anlatıyor herkese.

  Hemingway'den kalanlar elbette ki sadece Fuentes'in anlattıklarıyla sınırlı değil... 61 yaşındayken intihar eden ünlü Amerikalı yazarın yaşamıyla ilgili birçok şey, şu anda müze haline getirilmiş olan evinde de görülebiliyor.

  Hemingway'in San Francisco de Paulo'daki Finca la Vigia adlı villası 3 dolara ziyaret edilebiliyor. Ziyaretçiler sadece camdan içeri bakabiliyorlar, evdeki eşyalara zarar gelmesin diye kimsenin içeri girmesine izin verilmiyor. Kitaplar, şişeler ve evdeki herşey, aynı Hemingway'in onları bıraktığı gibi duruyor. Balık tutmayı ve avlanmayı çok seven yazarın evinin duvarlarında pek çok av hayvanının kafasını da görmek mümkün...


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı