Gündem Haberleri

  Hem tokatçı, hem alçak

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KKTC'deki batık bankalardan Everestbank'ın sahibi Elmas Güzelyurtlu, Moldovalı sevgilisi ile birlikte Rum Kesimi'ne sığındı ve ‘‘Ada işgal altında’’ diye açıklama yaptı. 12 bin mudisini tokatlayan Güzelyurtlu'nun, daha sonra sevgilisiyle Rusya'ya kaçtığı sanılıyor.

  KIBRIS'ta batan altı bankadan biri olan Everestbank'ın sahibi, Kıbrıslı işadamı Elmas Güzelyurtlu, 12 bin mudiyi ortada bırakarak yurt dışına kaçtı. Batık bankaların sahipleri hakkında açılan soruşturma çerçevesinde yurt dışına çıkışı yasaklanan ve KKTC pasaportuna el konulan 48 yaşındaki Güzelyurtlu, önce Yeşil Hat'ın bilinmeyen bir noktasından Güney Kıbrıs'a geçti, ardından Rum pasaportuyla Ada'yı terk etti. Güzelyurtlu'nun Rusya'ya gittiği sanılıyor.

  Limasol doğumlu olan Elmas Güzelyurtlu, 48 saattir polis tarafından aranıyordu. Her akşam polis merkezinde ‘ispat-ı vücut’ta bulunması gereken Güzelyurtlu, önceki gün polise gitmedi. Daha sonra Güzelyurtlu'nun Rum tarafına kaçtığı haberi geldi.

  İŞGAL VAR, HAYATIM TEHLİKEDE

  Rum Radyosu'na göre, Elmas Güzelyurtlu, iki gece önce, Güney Kıbrıs'a geçerek Rum Yönetimi'ne sığındı. Kaçak işadamı, Rum polisine ‘‘işgal altındaki’’ Kuzey Kıbrıs'ta can güvenliğinin olmadığını söyleyerek koruma istedi. Rum makamları, Güzelyurtlu'nun yardım talebine olumlu yanıt verdi.

  EROĞLU: TAHMİN EDEMEDİK

  Başbakan Derviş Eroğlu, Elmas Güzelyurtlu'nun kaçısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 'Suçluluk kompleksi içinde yapılmış bir hareket. Yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı. Ama bu şekilde kaçacağını hiç düşünememiştik' dedi. Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı ise 'Daha hakkında dava açılmadan kaçarak kendini mahkum etti' dedi.

  RUM PASAPORTUNU NASIL ALDI?

  Elmas Güzelyurtlu, bir süre öncesine kadar Rumlarla federasyonu savunan Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin en önemli destekçileri arasında yer alıyordu. Bu partinin geçmişte Rum Komünist AKEL Partisi ve Rus Komünist Partisi ile yakın ilişkileri olduğu iddia ediliyordu. Güzelyurtlu, yakın bir zamana kadar Rusya'ya portakal ihraç ediyor, Moskova'da da bir kumarhane işletiyor. Rum Yönetimi Kıbrıs'ta doğduğunu belgeleyen herkese kolaylıkla Rum pasaportu veriyor. Dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesi Rum pasaportuna vize istemiyor.

  EŞİM KAÇMADI

  Bu arada kaçak bankacının eşi Zerrin Güzelyurtlu, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 'Kocam kaçmadı, gitti. Geri dönecek' dedi. BM Barış Gücü'nün Ada'yı terk ettiğine ilişkin raporuna rağmen kocasının hala Rum tarafında olduğunu ve dün telefonla görüştüğünü söyleyen Zerrin Güzelyurtlu, ‘‘Kocam 9 ay mücadele etti, yargılanıp yedi yıl hapis yatacaktı'’ dedi.

  24 trilyon buhar oldu

  27 Aralık 1999'da, mali bünyesi zayıfladığı gerekçesiyle devlet tarafından yönetimine el konulan Everestbank'ta toplam 24 trilyon liralık mevduat bulunuyordu. 3 Ocak tarihli banka kayıtlarına göre Everestbank'ta 12 bin mudinin toplam 15 bin 598 hesabı var. 24 trilyonluk mevduatın 4 trilyon lirasını bankanın devlete olan borçları oluşturuyor. Kayıtlardan mevduatın 16.5 trilyon lirasının ise Güzelyurtlu'nun kendi şirketlerine kredi olarak kullandırdığı anlaşılıyor.

  KKTC Mudiler ve Bankazedeler Derneği Başkanı Metin Arhun Hürriyet'e yaptığı açıklamada 'Güzelyurtlu, suç işledi. Bu olay devletin aczini ve hükümetin laçkalığını göstermektedir. Bizim muhatabımız banka sahipleri değil, bankaların kontrolünü elinde bulunduran devlettir. Ancak Güzelyurtlu'nun kaçısı bizi çok üzdü' dedi.

  Dernekten yapılan yazılı açıklamada ise Güzelyurtlu'nun bir süre önce Maliye Bakanlığı'na tasarrufunda bir trilyon lira nakit para bulundurduğunu deklare ettiği anımsatılarak, 'Güzelyurtlu bu paraları beraberinde mi götürdü' diye soruldu.

  Moldovalı sevgili ile Rusya’ya kaçtı

  ELMAS Güzelyurtlu'nun Güney Kıbrıs'a kaçtığı haberi KKTC'de şok etkisi yarattı. Bankazedeleri şaşkınlığa uğratan bu haber üzerine KKTC makamları BM Barış Gücü'ne başvurarak Güzelyurtlu'nun akibeti hakkında bilgi istedi. Barış Gücü yetkilileri, Güzelyurtlu'nun Güney Kıbrıs'a kaçtığını doğruladı ancak Kıbrıslı işadamının bir süre önce Ada'dan ayrıldığını açıkladı.

  KKTC Başsavcısı Akın Sait, Güzelyurtlu'nun, Türkiye ve İngiltere'ye kaçamayacağını söyledi. Güzelyurtlu hakkında İngiliz polisinin elinde bazı belgeler bulunduğunu söyleyen Sait, Kıbrıslı işadamının büyük olasılıkla Rusya'ya gittiğini söyledi.

  Güzelyurtlu, bir süre önce Londra'daki mal varlıklarını bankaya devretmek için İngiltere'ye gitme izni istemiş, bu talebi geri çevrilmişti.

  KIZI MS HASTASI Elmas Güzelyurtlu'nun 23 yaşındaki kızı Ayça Güzelyurtlu'nun İstanbul'daki özel bir hastanede MS hastalığından tedavi gördüğü öğrenildi. Güzelyurtlu'nun kızını görmek için İstanbul'a gitme başvurusundan da sonuç alamadığı kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı