Gündem Haberleri

  Hem kahraman hem çevreci pilot

  Gülden AYDIN
  10.08.2014 - 01:32 | Son Güncelleme:

  Soçi’ye kaçırılmak istenen uçağı sağ salim yere indiren pilot İlyas Karagülle, havadan denize sintine boşaltırken görüp yakalattığı gemi nedeniyle de TURMEPA’dan örnek bir ödül aldı.

  PİLOT İlyas Karagülle, geçtiğimiz Haziran ayında, Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağıyla İzmit Körfezi üzerinde seyrederken, aşağıda bir tankerin denize sintine boşalttığını farketti. Hemen kuleyle bağlantı kurdu, kule de İzmit Sahil Güvenlik’le. Tankere ulaşıldı, yasal işlem yapılıp ceza verildi. Aslında Karagülle, kamuoyunun yakından tanıdığı bir pilot. Geçtiğimiz şubatta, Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı Soçi’ye kaçırılmak istenen uçağın soğukkanlı pilotuydu ve yolcularını salimen İstanbul’a indirmeyi başarmıştı.

  TURMEPA’DAN ÖDÜL

  Geçtiğimiz günlerde TURMEPA, Karagülle’yi derneğe davet ederek plaketle ödüllendirdi. Bu ödül de, dernekle pilotlar arasında denizlerimizin kirletilmesine karşı mücadelede yeni bir dönemin başlangıcı öldu. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, “Denizi kirletmek TCK’da suç. Pilotlarımızın bazı deniz araçlarının denizleri kirlettiğine ilişkin görüntü ve gözlemlerini paylaştıkları kıyı emniyetleri ile temasa geçiyoruz. Bunu geliştirmek, duyurmak, toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla pilotlarımızın katkısını çok önemsiyoruz. Onların öngördüğü yer ve tarihte toplantı yapacağız. Çevre konusunda yardım isteyeceğiz” diyor.

  EŞKÂL VERMEK YETİYOR

  Denizi kirleten tankerin resmi makamlarca tespit edilmesi çok kolay. İhbar edilen deniz aracının tahmini boyutu ve rengini söylemek yeterli oluyor. Çünkü tüm limanlarda gemilerin kalkış ve varışının kaydı tutuluyor. Akşit Özkural, “Derneğimizin Acil Mavi Hattı’na bu tür bir ihbar gelmişti. Hemen bağlantı kurduk ve Marmara Denizi’ne sintine boşaltan gemiye 700 bin TL ceza verildi. Daha da önemlisi sabıka kaydı oluştu. Artık rahatça atık bırakıp yoluna devam edemeyecek” diyor. Özkural, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin deniz uçağıyla körfez üzerinde düzenli uçuş yaparak sintineci gemileri suç üstü yakaladığını, çevreci çalışmalarından ötürü TURMEPA’nın ödül verdiğini söylüyor.

  Yolcular da ihbar etsin

  TALPA (Türkiye Havayolları Pİlotları Derneği) Başkanı Gürcan Mantı da, çevreyi düşünen herkese şu çağrıda bulunuyor: “43 yıllık pilotum, 21 yıldır THY’deyim. Yıllardır sintine boşaltan çok gemi gördük, hepsini ihbar ettik. Sintine boşalttığını gördüğümüz gemiyi, bulunduğumuz koordinattaki kontrol kulesine haber veririz , resmî prosedür hızla başlar ve sonuçlanır. Duyarlı pilotlar bunu yapar hep. Uçak yolcuları da aynı şeyi yapabilir. Deniz üzerinde seyrederken pencereden baktıklarında sintine boşaltan gemi varsa rahatlıkla görebilirler.”

  BİNLERCE METREDEN GÖRÜLÜYOR

  Sİntİne, makine yağı ve petrol türevi içeriyor. Bırakıldığında deniz üzerinde kapkara iz bırakıyor. Bu nedenle çok yüksekten bakıldığında görünüyor. Sivil havacılık teşkilatı mensupları ve pilotlar, bu izi gördüklerinde kontrol kulesine haber verirlerse ihbar, otomatik kontrol sistemine giriyor. Bu nedenle pilotların dikkati ve yaptıkları ihbarlar, deniz kirliliğinde önemli bir rol oynuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı