Gündem Haberleri

  Helikopteri havai fişek vuranlar yakalandı

  Haluk ATALAY-Elvan EZBER/İSTANBUL, (DHA)
  23.11.2009 - 11:58 | Son Güncelleme:

  İstanbul'daki IMF toplantıları süresince gerçekleştirilen protesto gösterilerinde polis helikopterine havai fişek atan Ali Haydar B. gözaltına alındı. Ali Haydar B. ile birlikte 8 arkadaşının da terörle mücadele polisi tarafından yakalandığı öğrenildi.

  HELİKOPTERE SALDIRININ KARE KARE FOTOĞRAFLARI - GALERİ

  POLİS HELİKOPTERİNİ FİŞEKLE VURACAKLARDI / WEB TV

  İstanbul’da 6-7 Ekim'de düzenlenen IMF ve Dünya Bankası toplantılarına yoğun tepki gösterildi. Gösterilerden birinde eylemciler, polis helikopterine havai fişek fırlatmıştı. Eylem anı televizyon kameraları tarafından görüntülenmişti.

  Olayla ilgili olarak soruşturmayı sürdüren Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri eylemcileri belirlemek için harekete geçti. İlk olarak televizyon kameraları tarafından çekilen görüntüleri inceledi. Bir göstericinin kolunda dövme ve elinde bileklik olduğu belirlendi. Ancak bu ipuçlarından sonuç alınamadı.

  ARKADAŞI ADINI SÖYLEYİNCE YAKALANDI

  Havai fişeği fırlatan kişiye arkadaşının "Haydar" diye seslendiğini tespit edildi. Sabıkalı kişilerin listesine bakıldı. ''Haydar'' isimli sabıkalılar tek tek incelendi. Havai fişeği fırlatan kişinin Ali Haydar B., olduğu anlaşıldı. Korsan gösteri ve molotof atmaktan poliste kaydı bulunan Ali Haydar B., gözaltına alındı.

  Ali Haydar B.’nin ifadeleri doğrultusunda Şişli, Gaziosmanpaşa ve Kağıthane’de tespit edilen adreslere düzenlenen operasyonda 2'si kadın 5 kişi daha gözaltına alındı. Baskın sırasında evlerde yapılan aramalarda 1 tabanca, bol miktarda dijital malzeme, örgütsel doküman ve yayınlar ele geçirildi. Bu kişilerin yasadışı bir sol örgütle bağlantısı olduğu öne sürüldü.

  Emniyet'te yapılan sorgulamada şüphelilerin 06 ile 07 Ekim günleri IMF toplantılarını protesto etmek için polis araçlarına, işyerlerine, bankalara taşlı, sopalı, misketli ve molotoflu, polis helikopterine de havai fişekli saldırı olaylarına karıştığı ileri sürüldü. Şüphelilerin 30 Nisan 2008 günü de Beyoğlu, Örnektepe Mahallesi, Yeniyol Sokak üzerinde molotofkokteyli hazırlarken yakalandıkları ortaya çıktı.

  Emniyet'teki işlemleri tamamlanan şüpheliler Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Olaylara karışan 2 şüpheliden birinin Sakarya Akyazı'da askerlik yaptığı buradan adliyeye getirileceği belirtildi. Diğer şüphelinin ise Ardahan'da askerlik görevini yaptığı ve Erzurum'da hakim karşısına çıkartılacağı söylendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı