Gündem Haberleri

  Helikopter düştü ‘hayalet’ göründü

  Hürriyet Haber
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  El Kaide lideri Usame bin Ladin’i ele geçirmek için ABD’nin Pakistan’da düzenlediği operasyonda arızalanıp düşen helikopter, ABD’nin gizli ‘hayalet helikopteri’ projesinin de ilk kez gün ışığına çıkmasına neden oldu.

  Sealkomandoları tarafından yürütülen gizli operasyonun ardından askerler, kaza yapan helikopteri patlayıcılarla imha etti. Ancak patlama tüm dünyadan saklanan helikopteri tamamen yok edemedi. Bin Ladin’in yaşadığı evin bahçesine düşen helikopterin kuyruk pervanesinin bugüne kadar kullanılan helikopterlerden çok farklı olduğu uzmanların dikkatinden kaçmadı.

  HAYALET HELİKOPTERE AİT FOTOĞRAFLAR

  Helikopterin modifiye edilmiş parçaları, ABD’li havacılık uzmanları arasında, hayalet Kara Şahin helikopter tartışması başlattı. Uzmanlar bu benzeri görülmemiş helikopterlerin radara yakalanmaması ve çok sessiz olması için özel olarak modifiye edildiğini düşünüyor. Konunun uzmanları, kuyruktaki diskin helikopterin radara yakalanmamasını sağlayan bir parça olduğu, helikopterin tasarımı ve kullanılan malzeme sayesinde de çok az ses çıkardığı kanısında. Helikopterin kuyruk pervanesinde bulunan fazladan parçalar sayesinde çok sessiz bir şekilde uçabildiği söyleniyor.

  F-117 teknolojisi

  Ulusal güvenlik üzerine çalışan bir düşünce kuruluşu olan Lexington Enstitüsü’nden Dan Goure, uçağın kuyruk kısmının standart helikopterlere kıyasla eşi benzeri görülmemiş bir tasarıma sahip olduğunu ifade ediyor. Goure, pervanenin üzerinde bir disk bulunduğunu ve helikopterin dış yüzeyinde radara yakalanmamasını sağlayan özel materyallerin kullanıldığını belirtiyor. Eski bir özel harekatçı da, The Army Times dergisine yaptığı açıklamada, helikopterin sahip olduğu açıların ve düz yüzeylerin, F-117 hayalet uçaklarınkine benzerlik gösterdiğini, helikopterin modifiye edilmiş bir Blackhawk olduğunu düşündüğünü ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı