Gündem Haberleri

  Hektor’un miğferini beğenmedi

  Hürriyet Haber
  16.09.2012 - 00:04 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Troia bir anlamda çağının İstanbul’u. İstanbul bugün bizim için neyi ifade ediyorsa, o dönem için de Troia, tüm Anadolu’da yaşayanlar için aynı anlamı taşıyor” dedi.

  Çanakkale Valisi Azim Tuna, valiliği ziyaret eden Günay’a Troia Savaşları kahramanı Hektor’un büstünü hediye etti. Günay, Çanakkale’de resmetmeyi düşündüğü Hektor’un başında miğfer bulunmadığını, zeytin motifleri olan bir zeybek başlığının süslediğini belirterek, şunları söyledi:
  “Yani Anadolulu. Bu bölgede ben hep benzer şekilde giyinildiğini zannediyorum. Sırtında bir cepken, dizlerine kadar belki tozluk, çok da fazla iklim sıcak olmadığı için çok fazla böyle giyinilip, kuşanılmamış ve sadece savaşlarda belki miğfer. Savaşın dışındaki hallerde de başta bir güneşlik. Bu güneşliğin oyaları da zeytin motifleri olabilir.”
  Taşa kuşa sahip çıkıyoruz
  “Troia hazinelerinin ait oldukları topraklara gelmesi, belki bu toprakları savunan herkesin ruhu şad oluyor. Ben şehitlerimize de borcumuzu ancak böyle ödeyebileceğimizi düşünüyorum. Bu toprağın taşına, kuşuna her şeyine sahip çıkıyorsak, bu çocuklar boşuna ölmüyorlar. Ölmediler, ölmüyorlar demektir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı