Gündem Haberleri

  Hekimlerin yüzde 21'i muayenehane kapattı

  A.A.
  11.01.2006 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı bünyesinde görevli, muayenehane sahibi 11 bin uzman hekimden yüzde 21'inin muayenehanesini gönüllü olarak kapattığı bildirildi.

  Sağlık Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, “yapılan işe karşı ek ödeme” anlamına gelen performans uygulaması, sağlık sektöründe hizmet ve verimliliği artıran teşvik aracı olarak 2005 yılından itibaren uygulanıyor.
  Uygulamanın, hekimlerin kamuda verimli çalışmasını teşvik ettiğini ifade eden yetkililer, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı'nda çalışan 15 bin uzman hekimden muayenehanesi olan 11 bin hekimin 2 bin 300'ünün muayenehanelerini kendi istekleriyle kapattığını kaydettiler.

  “MUAYENE EDİLEN KİŞİ SAYISI ARTTI”

  Yetkililer, her hekime bir muayene odası tahsis edilmesi ve performansa dayalı katkı payı ödeme sisteminden sonra, sağlık ocaklarında ve hastanelerde muayene edilen kişi sayısının büyük oranda artış gösterdiğine işaret ettiler.
  2002'de sağlık ocaklarında 55 milyon 855 bin kişinin muayene edildiğini belirten yetkililer, performans uygulamasından sonra, 2005 sonunda bu rakamın yaklaşık 2 katına çıkarak 105 milyona ulaştığını bildirdiler.

  2003 yılında 6 bin 200 olan muayene oda sayısının da Aralık 2005'te 15 bine yükseldiğini kaydeden yetkililere göre, Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 2003'te 68 milyon 958 bin olan muayene sayısı 2005 sonunda 150 milyona yükseldi. Performansa dayalı katkı payı ödeme sistemi ve aktif muayene oda sayılarının artırılması ile muayene edilen kişi sayısı yükselirken, hekim başına düşen hasta sayısı ise azaldı.

  PERFORMANS UYGULAMASI İLE NELER OLDU

  Performans uygulaması ile düzenli bir rapor sisteminin de oluştuğunu ifade eden yetkililer, uygulama sonrasındaki gelişmeleri şöyle sıraladılar: “Hastanelerin yüzde 96'sında otomasyona geçildi, kayıt dışı işlemler ve kaçaklar azaldı, bekleme süreleri önemli ölçüde azaldı, bir üst kuruma sevk oranları makul seviyelere indi, sağlık işletmelerinin gelir-gider dengeleri daha dikkatli takip edilir hale geldi ve “bıçak parası” diye bilinen kayıt dışı kazançla mücadele kolaylaştı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı