Gündem Haberleri

  Hegemonya savaşı var

  Okan KONURALP / KARS-ARDAHAN
  05.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon savcılarının Albay Dursun Çiçek için 9 günde 2 farklı celp çıkarmalarını eleştiren CHP Lideri Baykal, "Bir suç varsayımı sonuç vermeyince bir başka suç varsayımıyla sonuca ulaşmaya çalışmak yargıya güveni sarsar" dedi.

  "Bu bir hegemonya savaşıdır" diyen Baykal, siyasi iktidarın Anayasa ve hukuk çerçevesini aşarak topluma egemen olma mücadelesi verdiğini söyledi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Ergenekon savcılarının Albay Dursun Çiçek’i sorguya çağırırken 9 günde iki farklı gerekçe göstermelerini, "Yargı hiçbir zaman belli bir kişiyi mutlaka tutuklama kararlılığıyla hareket etmez. Bir suç varsayımı sonuç vermeyince bir başka suç varsayımıyla sonuca ulaşmaya çalışmak yargıya güveni sarsar. Bu bir hegemonya savaşıdır" sözleriyle eleştirdi. Kars-Ardahan gezisi öncesi Hürriyet’e konuşan Baykal, gündeme ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

  Topluma egemen olma mücadelesi

  Siyasi iktidar Anayasa ve hukuk çerçevesini aşarak topluma egemen olma mücadelesi veriyor. Bir tarafta siyasi iktidar, diğer tarafta Anayasal, demokratik kurumlar. Anayasa sınırları içinde denetlenebilir bir iktidar olmaktan çıkma çabası. İşte bu siyasi hegemonya arayışıdır. Askerlere sivil yargılanma yolu açan yasal düzenlemeyle ilgili karar, Cumhurbaşkanı tarafından önümüzdeki hafta içerisinde verilir. Bu süreçte Cumhurbaşkanı’nı rahat bırakmak lazım.

  Kurumlar birbirine tuzak kuruyorlar

  Türkiye’de yaşanan sıkıntılar herkesi etkisi altına aldı. Olağan, doğal, uygun görünen davranışlar sürdürülemez hale geldi. Herkes bu sıkıntıyı yaşıyor. Devlet kurumları birbirlerinin kuyusunu kazıyor, birbirlerine tuzak kurmaya çalışıyor. Bıraksak birbirlerine girecekler, birbirlerini tahrip edecekler. Bunlara ’Dur’ demek lazım. ’Dur’ diyecek olan halktır. Halkımız en doğru kararı en geç 2011’de verecektir.

  ’Ergenekon Terör Örgütü’ ısrarı üzücü

  Yargılanma sürerken ve mahkemenin ’Ergenekon Terör Örgütü’ tanımının kullanılamayacağı kararı verken, iddiayı davanın adı haline dönüştürmek savcılık makamının ötesinde bir şey. Oysa Sayın Başbakan da, savcı da bu konuda ısrarcı. Hükümlerini vermişler. Başbakan ve savcı bu hükmü paylaşmış. Şimdi paylaştıkları hükmü mahkemeye kabul ettirmeye çalışıyorlar. Üzüntü verici bir manzara.

  Başbakan kendine değil millete bakarak konuşsun

  Baykal, Kars’ın Arpaçay İlçesi’nde de vatandaşlara hitap etti. Baykal, şunları söyledi: "Başbakan kendisine bakarak değil, millete bakarak konuşsun. Bir soru sorulduğunda kendi cebine bakarak değil, milletin cebine bakarak cevap versin. ’Sizde işsizlik var mı?’ denilince kendi çocuklarına, bakanların çocuklarına bakarak değil, 70 milyona bakarak cevap verecek."
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı