GeriGündem Hedge fonlardan 2009'da büyük toparlanma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedge fonlardan 2009'da büyük toparlanma

Hedge fonlardan 2009'da büyük toparlanma
refid:13625929 ilişkili resim dosyası

Küresel kriz döneminde büyük kayıplar yaşayan hedge fonlar 2009 yılındaki yüksek performanslarıyla yeniden gözde yatırım aracı olma yolunda.

Geçtiğimiz sene piyasalarda yaşanan olumlu gelişmelerden faydalanarak agresif bir yatırım stratejisi uygulayan bu fonların getirileriyle de bu gerçeğin altını çiziyor.

 

Kazanma stratejisiyle piyasalarda yüksek riskli işlemlere neden olduğu için eleştiriler alan hedge fon sektörü, 2008 yılından bu yana yatırımcıların paralarını geri çekmeye başlamasıyla 131 milyar dolarlık bir kayba uğramış olsa da, hisse senedi piyasalarında yaşanan ralliler ve yatırımcıların cesur adımlar atmasıyla geçtiğimiz yıl yeniden canlandı.

 

Krizin yoğun yaşandığı 2007-2008 döneminde, varlıklarının değerinde 461 milyar doların üzerinde kayıp yaşayan hedge fonlar, 2009'da toplam varlık değerini 1.6 trilyon dolara çıkarmayı başardı. 

 

Bu yükseliş her ne kadar 2007 yılında ulaştıkları rekor 1.86 trilyon dolar seviyesinin altında olsa da, 2008'de kaydettikleri kazançla kıyaslandığında, toplamda 193 milyar dolarlık bir artışa denk geliyor.

 

SAATLİ BOMBA TANIMLAMASI 

Hedge fonlar, Rusya'nın 1998 yılında krize girmesine ve son yaşanan küresel mali krizde bazı piyasalarda aşırı kayıplara neden olmasının ardından bazı uzmanlar tarafından yüksek risk içeren işlemleri nedeniyle "saatli bomba" olarak nitelendiriliyor.

 

Finans sektörüne yönelik haber ve analizler yayımlayan Daily Finance sitesinde yer alan bir analizde bu yatırım araçlarının, 2009'da son on yılın en iyi ikinci performansını gösterdiğine dikkat çekildi.

 

Yatırım için belli bir büyüklüğün üzerindeki kaynakları kabul eden ve uzun ve kısa vadede riski dengelemeyi amaçlayan bu fonların oluşturduğu endekslerde dikkat çekici artışlar yaşandı.

 

 Bunlardan, Morningstar 100 Hedge Fon Endeksi'in getirisi 2009'da yüzde 19.5 olurken, Credit Suisse Tremont Endeksi’ndeki işlem hacmi yaklaşık yüzde 19 oranında büyüdü.  

 

BAŞARILI YÖNETİM

Daily Finance, varlıklarının değeri düşükken hedge fonların getirisindeki bu artışı, fon yöneticilerinin başarılı yönetimine bağladı.

 

Hedge fon danışmanlığı da yapan ABD Merkezli Morningstar'ın alternatif yatırım araçları konusunda uzman stratejisti Nadia Papagiannis, “Hedge fonlar geçen yıl 2008’in kötü izlerini geride bıraktı ve kriz döneminde dip seviyelerinde bulunan varlıkları satın alarak getiri elde etti” diye konuştu.

 

Analize göre, özellikle geçtiğimiz yıl hisse senetleri piyasasında yaşanan hızlı ralli 2008 yılındaki kayıpların telafisinde önemli rol oynadı.

 

Hedge Fund Research araştırma şirketinin Başkanı Kenneth J. Heinz ise, "2008 yılında yüzüne bakılmayan fon stratejilerin çoğu, 2009'da en çok kazandıranlar oldu" dedi.

 

Örneğin, 2008'de yaklaşık yüzde 46 düşen Morningstar Gelişmekte Olan Ülkeler Hisse Senedi Fonu, 2009'da yüzde 50 oranında yükseldi.

 

Bununla benzer bir performansı ise geçen sene yüzde 32.8 ile en çok düşen ikinci hedge fon olan, ABD'deki küçük şirketlerin hisselerine yatırım yapan bir diğer Morningstar fonu gösterdi. Bu fon da 2009 yılında, yüzde 36.4 artış ile en iyi üçüncü performansı gösterdi.

 

Heinz ayrıca hedge fonların bu noktaya gelmesinde, yatırımcı davranışlarına daha fazla eğilmelerinin etkisi olduğunun da altını çizdi. Heinz, bir zamanlar gizliliği ön plana çıkaran bu fonların, şeffaflaşmasının bunda etkisi olduğuna da vurgu yaptı.

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle