GeriGündem Hedefte yine onlar var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefte yine onlar var

Hedefte yine onlar var
refid:14630993-spot ilişkili resim dosyası

ABD'li yasa koyucular, Goldman Sachs'ın mortgage piyasasında yaşanan çöküş döneminde müşterileri aleyhine pozisyon alması sonrasında yatırım bankalarının bu tip işlemleri için sert yasal önlemler getirmeyi planlıyor.

Yasa değişikliğinin gerçekleşmesi, Wall Street ile birçok müşteri arasındaki ilişkiyi temelden değiştirebilir. Yatırım bankaları değişiklik sonrası yönetim tarafından yapılacak daha çok yaptırımla ve belki de daha fazla özel dava ile karşı karşıya kalabilir.

 

Öngörülen bu değişikliklerin çoğuna, bankalar ve onlara destek verenler tarafından sert şekilde karşı çıkılmış bu nedenle de kapsamlı finansal reform tasarısı içinde kendisine yer bulamamıştı.

 

KAMUOYU DESTEĞİ VAR

Ancak, şimdi bu değişikliklerin yapılmasını isteyenlerin arkasında, ABD sermaye piyasasını düzenleme organı SEC Goldman Sachs'a geçen ay açtığı dolandırıcılık davası sonrası oluşan kamuoyu desteği bulunuyor.

 

Goldman Sachs bu suçlamalara karşılık Senato'da kendini savunmuş ve yaptığı işlemlerin hatalı olmadığını belirtmişti.

 

Değişikliklerin yapılmasını isteyen Delaware eyaleti Demokrat  Senatörü Ted Kaufman konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "[Goldman Sachs'ın] Senato'daki ifadesinden sonra karşılaştığım herkes yaptıklarının yanlış olduğunu ve bu yanlışı bildiklerini söyledi... Bunun popülizm olduğunu düşünmüyorum" dedi.

 

Yine Demokrat Parti'nin Michigan Senatörü Carl Levin ve Oregon eyaleti Senatörü Jeff Merkley tarafından hazırlanan değişiklikler, Goldman'ın yaptığı gibi müşterilerine karşı pozisyon açılan menkul kıymet yaratma koşullarını sıkı denetim altına almayı planlıyor.

 

Levin Salı günü yaptığı açıklamada, "Sanırım ortada çıkarların çatıştığı bir durum var ve biz de bunu çözeceğiz" dedi

 

BANKACILARA YENİ YÜKÜMLÜLÜKLER

Goldman olayı sonrasında getirilmesi planlanan değişiklikler ile bankacılara, müşterilerinin çıkarlarını sonuna kadar korumaları için yükümlülükler getirecek.

 

Hali hazırda, çoğunlukla kayıtlı yatırım danışmanları bu yükümlülüklere karşı sorumlu bulunurken, piyasa yapıcısı olarak hareket eden bankacılara genellikle uygulanmıyor.

 

Diğer taraftan bazı hukuk uzmanları ise getirilmesi planlanan değişikliklerin pratikte işe yaramayacağını ve Wall Street'in faaliyetlerini sekteye uğratacağını ileri sürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle