GeriGündem Hedefte Müslümanlar mı vardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hedefte Müslümanlar mı vardı

Hedefte Müslümanlar mı vardı
refid:21167682 ilişkili resim dosyası

ABD’li Sihler önceki gün Wisconsin’de bir tapınağa düzenlenen saldırıda altı kişinin öldürülmesinin şokunu yaşarken, kanlı saldırıda asıl hedefin Müslümanlar olabileceği belirtiliyor.

Sihler dini geleneklerine uygun olarak türban taktığı ve sakal bıraktıkları için ABD’de sık sık Müslümanlarla karıştırılıyor, hatta 11 Eylül’den sonra Müslüman karşıtları Sihleri de hedef almıştı, bir kişi öldürülmüştü. Manpreet Singh Badal isimli Hintli siyasetçi yaptığı açıklamada “Sihler genellikle Ortadoğu’dan gelen insanlarla karıştırılıyor” dedi. Kendisi de Sih olan Hint Başbakanı Manmohan Singh, “Büyük üzüntü yaşadım, şoke oldum” diye konuştu. ABD Başkanı Obama ise trajik olayın aydınlatılması için gerekli bütün desteği vereceğini, Amerikan ailesinin bir parçası olan Sihlerin ülkesine büyük bir zenginlik kattığını söyledi.
Polisin öldürdüğü saldırganın ise eski Amerikan askeri olduğu ortaya çıktı. Wade Michael Page isimli 40 yaşındaki, uzun boylu, kel ve beyaz olarak tanımlanan saldırganın 1992 yılında Amerikan ordusuna katıldığı, psikolojik propaganda uzmanı olarak görev aldığı, altı yıl sonra da ordudan atıldığı belirtildi. Page’in ırkçı gruplarla bağlantısının olduğu kaydedildi.

Cami kundaklandı

Bu arada Missouri eyaletinde de bir cami kundaklandı. Olayda ölen ya da yaralanan olmazken tamamen yanan caminin geçen ay da erken müdahale sayesinde yangından kurtarıldığı öğrenildi. Cemaat, 2007’de cami yapıldıktan sonra sürekli tehditler aldıklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle