Gündem Haberleri

  Hedef saptırıp delil karartıyorlar

  Okan KONURALP / ANKARA
  30.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Sekreteri Sav, dinleme skandalında elbirliğiyle gerçeklerin karartılmaya çalışıldığını söyledi. İçişleri Bakanı ile AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat’ın sözlerini "paniğin ifadesi" olarak niteleyen Sav, "Önemli olan bu süreçte delillerin karartılıp karartılmayacağıdır" dedi.

  CHP Genel Sekreteri Önder Sav, hükümetin dinleme skandalıyla ilgili tutumu için "Önemli olan bu süreçte delillerin karartılıp, karartılmayacağıdır" diye konuştu. Sav, gelişmeleri Hürriyet’e değerlendirirken, telefonun açık kalması nedeniyle dinlemenin gerçekleştiği iddialarıyla ilgili olarak ise "Hedef saptırmak amacıyla, Önder Sav’ın açık kalan cep telefonundan bilgilerin alındığı iddiaları en hafif tabiriyle rezalettir. Ancak mızrak çuvala sığmaz. Dinlemeyi gerçekleştirenler el birliğiyle gerçekleri karartmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

  Muhabirle görüşmedim

  Dinlenmenin olduğu 23 Mayıs günü kendisini Vakit Gazetesi muhabiri olarak tanıtan biriyle görüşmediğini; telefonunu açık bırakmasının da söz konusu olamayacağını vurgulayan Sav, gerekirse o güne ait telefon kayıtlarının da tespit edilebileceğini belirtti. Sav şöyle devam etti: "Ana muhalefet partisi genel sekreteri pervasızca dinlenmiştir. Ancak biz bu tür baskılara boyun eğmeyiz. İçişleri Bakanı ile devlette hiç bir görevi olmayan AKP Genel Başkan Yardımcısı; kadrolu konuşmacının her zamanki çirkin üslubuyla CHP’ye saldırması bir şaşkınlığın, paniğin ve suçluluk kompleksinin ifadesidir."

  Önce ’kayıt geldi’ diye yazdılar

  Önder Sav’ın dinlendiği iddiaları 26 Mayıs’ta Vakit Gazetesi’nde Serdar Arseven ve Aslan Değirmenci imzalı "Kayıp CHP’li Önder Sav’ı Vakit buldu- Sanki CHP Valisi" başlıklı haberin yayınlamasıyla başladı. Dinleme iddialarının basına yansıması üzerine Vakit Gazetesi’nden Serdar Arseven köşesinde elinde görüşmeye ait bir "kayıt" olduğunu şu sözlerle açıkladı: "Dine, mukaddesata hakaret edilmesini hoş karşılamayacak zatlar da var elbette. Onlardan biri... Sağ olsun; sağlam bir "kayıt" getirdi...Görüşme kayıtlarını tarafımıza ulaştıran CHP’li dostlarımıza teşekkür edelim"

  CHP, savcılığa yapacağı suç duyurusunun metnini de hazırlamaya başladı. CHP özel hayatın gizliliğini düzenleyen TCK’nın 134 ve 135. maddeleri uyarınca Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacak.

  Röntgenciliği araştıralım

  İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li 4 üyesi Komisyon Başkanlığı’na başvurarak, "siyasi röntgencilik" olarak tanımladıkları yasadışı dinlemeler konusunda kamuoyunu rahatlatacak kapsamlı çalışma yapılmasını istedi.

  CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Önder Sav’ın dinlendiği iddialarını Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle, Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Şahin’in telefon dinlemelerinde ’ortam dinlemesi olasılığı’nın yüksek olduğunu söylediğini kaydeden Kart, "Ortam dinlemesinin ancak özel donanımlı araçlarla ve belli mesafelerden yapılabileceği bilinmektedir. ’Polis devleti uygulaması ve yöntemi’ yoluyla yapılan bir uygulama ve dinleme şekli söz konusudur. Bu tür bir dinlemenin emniyet hiyerarşisinde gerçekleştiği anlaşılmaktadır ve hükümet samimi ise basit bir incelemeyle bunu tespit edebilir" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı