Gündem Haberleri

  Hedef ekolojik CHP

  Okan KONURALP / ANKARA
  19.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, dünyanın “Doğa Hakları ve Sosyal Politikalardan Sorumlu” ilk parti genel başkan yardımcısı olarak tarihteki yerini aldı.

  Pavey, “Dünyada ilk kez bir siyasi parti üst yönetiminin görev alanlarını belirlerken ‘doğa hakları’ söylemini bir görev alanı olarak belirledi. Yani CHP ‘doğa’nın hakkını savunan bir partidir” dedi. Pavey, partiye yönelik ilk hayalinin “Ekolojik/ Organik bir CHP” yaratmak olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Genel merkezden il / ilçe ve belde teşkilatlarına kadar ‘ekolojik parti binaları’ yaratmalıyız. Ekolojik parti binaları ve hayatın tümüne ‘doğa’nın hakkı olduğu gerçeğiyle bakan CHP’liler. Çok istiyorum bunu.” TBMM’deki “Atık Kâğıt” kutulu odasında konuşan Pavey, şunları anlattı:

  Bardağım cam, posterim yok

  “TBMM’deki odamda bardağım camdır, plastik bardak kullanmam. Kâğıtlarımı mutlaka ‘dönüşüm’ sistemiyle kullanıyorum. Mümkün olduğu kadar tüm yazışmaları elektronik ortamda yapıyor, bu sayede kâğıt kullanımını azaltmaya çalışıyorum. Seçim kampanyamda bile poster, afiş kullanmadım. Sürekli tabak değiştiren lokantalarda yemek yemeyi bile sevmem. Tabak değiştirmek istendiğinde izin vermem, bu daha az deterjan ve su kullanımı demektir. Elbisem bile organik kumaştan.

  Şehirlerimiz beton yığını

  Şehirlerimiz sıkışıyor, beton yığınlarına dönüşüyor, bir yandan da 2030’da ülkemizi nasıl besleyebileceğimizi düşünüyoruz. Topraklarımızın bereketi değerlendirilmiyor. Bu durum bile tek başına Türkiye’nin ekonomik gelişimi için fırsata dönüştürülebilir. Organik tarımın cazibe merkezlerinden biri olabilir Türkiye. Bu sayede dünyaya çözüm sunan bir ülke oluruz.

  Suyun hakkını korumalıyız

  Derelerin hakkını vermeliyiz, suyun kaynağını ve yatağını korumalıyız, suyun akış hakkını korumalıyız. Hayvanlarla birlikte yaşamayı becerebilmeliyiz. Çocuklarımız, cezaevlerini andıran evlerde değil, doğanın içinde yaşamalı. Bu noktada doğaya ve insana yönelik şiddete karşı duran, her türlü şiddete karşı duran ve geleceğimiz için endişelenip, çözüm arayan herkesi ekibimizin parçası olarak görüyorum.

  Müteahhitleri ikna etmeliyiz

  Madem bu ülke müteahhitlerin hükümeti, AKP müteahhitlerin hükümeti. Madem her yer beton. Bence müteahhitlerimizi ikna ederek başlamalıyız. Biliyorum zengin olmak istiyorlar, elbette zengin olmak herkesin hakkı. Daha eşit dağılımla zengin olmak, sosyal demokratların da rüyası. Bunda ayıp bir şey yok. Ancak zenginliği hep beraber ve geleceğe endeksli yapabiliriz. Madem inşaat sektörü üzerine kurulu bir Türkiye var, o zaman müteahhitlere ‘Doğayla bütünlüklü yapılar inşa etmeleri’ gerektiğini söylemeliyiz. Bu konuda ikna edilmeliler. Şehirlerin ciğerleri yok oluyor, şehirlerimiz tıka basa betonla doluyor.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı