Gündem Haberleri

  Hedef 2012’de referandum ve Birleşik Kıbrıs

  Ömer BİLGE
  10.07.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yeniden Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu, ilk dış ziyaretini yine KKTC’ye yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile 3 saate yakın görüşen Davutoğlu, “Hedefimiz yıl sonunda anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da referandum. Böylece 2012’nin ikinci yarısında birleşik bir Kıbrıs AB dönem başkanlığını alır” dedi. Davutoğlu, Rumlardan oyalama taktiği gütmemelerini, AB’den de çözüm için destek istedi

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, ikinci kez göreve gelmesinin ardından geleneği bozmadı, ilk yurt dışı ziyaretini dün KKTC’ye yaptı. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Ada’ya gelen Dışişleri Bakanı, görüşme masasında Türk tarafının çok önemli açılımlar yaptığını belirterek, Kıbrıs’ta yıl sonuna kadar anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da refarandum hedeflediklerini açıkladı.

  İzolasyonlar kaldırılsın

  KKTC Cumhurbaşbaşkanı Derviş Eroğlu ile 3 saate yakın görüşen Davutoğlu, Kıbrıslı Türkler, Rumlar, AB ve uluslararası topluma ayrı ayrı mesajlar verdi.
  Davutoğlu Kıbrıslı Türklere Türkiye’den Kıbrıs adasına denizaltından borularla su getirilmesi projesinin 2013’te tamamlanacağını ve ‘barış suyu’ adı vereceklerini söyledi.

  Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin her şartta Kıbrıslı Türklere desteğinin süreceğini vurguladı ve Rumlara da oyalama taktikleri gütmemeleri çağrısında bulundu. Davutoğlu, AB’den çözüm konusunda destek olmasını isterken, uluslararası toplumun da Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonları kaldırması gerektiğini sözlerine ekledi. Kıbrıs sorununda taraflar arasında yapılan son Cenevre zirvesinin çok önemli olduğunu belirten Davutoğlu, Ekim ayındaki yeni zirvenin ardından yıl sonuna kadar çözümün mümkün olduğunu belirtti. Davutoğlu, “Hedefimiz yıl sonunda anlaşma ve 2012’nin ilk aylarında da referandum. Böylece 2012’nin ikinci yarısında birleşik bir Kıbrıs AB dönem başkanlığını alır” dedi.

  Hemşerileri karşıladı

  Davutoğlu’nun günübirlik ziyaretinde KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Neredeyse her sokağı tutan polis, ekonomik önlemleri tepki göstererek geçtiğimiz aylarda Türkiye aleyhine gösteriler düzenleyen sendikacılara karşı önlem aldı. Davutoğlu’nun Ercan Havaalanı’ndan gelişinde Konyalılar Derneği, hemşehrilerini “Konya’nın gururu, Sayın Davutoğlu Hoşgeldiniz” ve “Dualarımız sizinle” yazılı pankartlarla karşıladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı