GeriGündem Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu akşam üzerlerinde 7 kilo TNT ile yakalandılar'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu akşam üzerlerinde 7 kilo TNT ile yakalandılar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu akşam üzerlerinde 7 kilo TNT ile yakalandılar'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan terörle mücadeleyle ilgili, 'Sen kimsin? Sen haddini bil. Siz silahınızla daima katliam peşindesiniz. Katliam yapacak canlı bombalar üretiyorsunuz. Yaptığınız iş bu' açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV - A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte bakın bugün gene bu akşam Suriye tarafına kaçarken yakalananlar var, canlı bomba. Üzerlerinde 7 kilo TNT. Bunlarla beraber yakalandılar. Kim bilir nerede yapacaklardı, seçim öncesi. Bunları biz yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Terör örgütlerini birbirinden ayırmadığını belirten Erdoğan, "Bunların iyisi, kötüsü yok. Ankara Garı'ndaki olay tamamıyla kolektif bir terör eylemidir. Bu kolektif terör eylemi de kendilerine göre farklı düşünüldü ama istedikleri gibi tecelli etmedi. Bunu da benim milletim şimdi çok açık gördü" dedi.

Erdoğan, paralel yapı iddialarına ilişkin, "Burada bunlar, menfaatlerinin gereği neyse onu yaparken acımasız yapıyorlar. Artık bunlarda, yani bunlar işte dini kisve vesaire bunların hiçbiri kalmadı. Geçelim bunları. Şimdi bunların tek şeyi var. Örgüt bu. Ulusal güvenliğimizi tehdit eden legal görünüm altında illegal bir örgütlenmedir. Yaptıkları iş budur. Şu anda bakın Amerika'da biliyorsunuz bir hukuk bürosu Robert Amsterdam, çok ciddi verilere ulaşarak, dediler ki 'Bu böyle ulusal bazda bir örgüt değil, uluslararası adeta bir küresel ihanet şebekesi. Ve şimdi oradan yaklaşarak o büro, şimdi dava açıyor." şeklinde konuştu.

"DAĞ İLE GÖRÜŞÜYORLAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dağ ile şu anda bunların (Paralel Yapı) görüşmeleri var. Bu da yine yazılı medyada yer aldı. Ve bu görüşmeleri yapanlar 'Burada ne gibi adımları müşterek atabiliriz, medya olarak bize ne gibi görevler düşer', bunların hepsini aralarında görev dağılımını yapıyorlar ve bahsettiğiniz gazeteler, diğerleri de dahil olmak üzere bunu sürdürüyorlar." ifadelerini kullandı.

Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanmasına ilişkin de değerlendirme yapan Erdoğan, "Son günlerde biliyorsunuz yargı bir karar verdi. Kayyum kararı verdi. Şimdi bu kayyum kararıyla ilgili ortaya konulan eylemleri görüyorsunuz. Peki daha önce bu yargı bu ülkede yani bizim Silahlı Kuvvetlerimizden tutunuz da çok farklı mahfiller, çok farklı gazete ve vesaire yazarları, çizerleri içeri attığı zaman bunların hiç sesi çıkıyor muydu?" diye konuştu.

"Paralel Yapı'nın devletin içerisine sızmış virüs gibi olduğunu" söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"İstihbaratta da var, emniyet istihbarat, milli istihbarat, öbür tarafta emniyet teşkilatı, öbür tarafta Silahlı Kuvvetlerimiz. Bütün bu yerlerin hepsinde bunlar var. Buralardan çok ciddi iletişim sağlamaya devam ediyorlar. Bakanlıkların içerisinde hemen hemen hepsinde var. Bunları A'den Z'ye temizlemek mümkün değil. Her şeyden önce bir defa 657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez. 657, yani Memurun Muhakemat Kanunu değiştiği andan itibaren burada farklı bir sistem oturtulabilir"

"OPERASYONLAR KARARLILIKLA DEVAM EDECEK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadeleye ilişkin, "Şu anda bizim ülkemizde terörle mücadelede, teröristlerle mücadelede kimse bizden şunu beklemesin. 'Acaba bu operasyonlara ara verilecek mi' Bakın pazar günü sonuç ne olursa olsun. Cumhurbaşkanı olarak bu görevde bulunduğum sürece, nasıl bir tablo çıkar pazar günü bilemem ama Cumhurbaşkanı olarak bu terörle mücadelede benim anayasa amir hükümleri gereği belirlenmiş görevlerim var. Nedir o? Milletin birliği, beraberliği, bütünlüğüdür, devletin bekasıdır. Bunu sonuna kadar sürdürmekte, Silahlı Kuvvetlerimizle birlikte tüm güvenlik güçlerimizle birlikte kararlıyız." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Şu anda 2 bini aşkın terörist öldürülmüştür. Hem içeride hem dışarıda. Ve bu operasyonlar aynı kararlılıkla devam edecektir. Ama bizim de 200'e yakın şehidimiz vardır. Bu süreçte olanları söylüyorum. Bu kararlılıkla bu devam edecek." dedi.

"BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI"

"Silahlı Kuvvetlerimiz 1 Kasım'da alınması gereken bütün tedbirleri şu anda almış vaziyette, ciddi manada kuvvet kaydırması da yaptılar" diyen Erdoğan, "Jandarma ha keza öyle, polisimiz ha keza öyle. Tabii içimizde ihanet şebekeleri yok mu, var. O ayrı mesele. Bu kadar açık konuşuyorum. Ama bunun dışında şu anda İçişleri Bakanlığımız ki az önce telefonda görüştüğüm bakanımızdı. Kararlılıklarını anlatıyorlar. Ve şu anda yine terör eylemi içerisinde olanlar, hazırlığı içerisinde olanlardan bir grubu yakalamışlar. Onun hakkında bana bilgi verdi. Ve bunlar bu şeylerini terörist olduğu halde, malum yapıdan olduğu halde bakın şimdiden söylüyorum. Eğer malum siyasi partiye yönelik bu tür eylemler yapılırsa soru işaretini koyun. Bu kadar açık konuşuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"370 BİN İNSANI KATLEDEN BİR KATİLİN SAVUNUCUSU OLMAK ŞIK DEĞİL"

Erdoğan, Suriye konusunda "370 bin insanı katleden bir katilin savunucusu durumuna düşmek, kırmızı halıyla karşılamak bir defa diplomaside çok da şık değil. Bunu Rusya Federasyonu aslında biliyor ama buna rağmen bunlar yapılıyor. Rusya'ya yaptırımlar uygulandığı dönemde bile biz dedik ki 'Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var, biz yaptırımı uygulayamayız' ve uygulamadık. Aynı durum İran'da... İran şu anda 'Sonuna kadar ben Suriye'nin yanındayım'. Sen sonuna kadar yanındaysan, kusura bakma İran, biz de sonuna kadar Suriye yönetiminin karşısındayız, Suriye halkının yanındayız. Biz oradaki direnişçilerin, oradaki ılımlı muhalifin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz." dedi.

"ARTIK BURADA BİR DEĞİŞİM SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ"

29 Ekim kutlamalarındaki değişiklere ve ilklere ilişkin Erdoğan, "Beştepe'ye geçtiğimizde kutlamalara ilişkin bazı değişikler yapacaktık. Artık burada bir değişim sürecini başlatacağız" dedi.

"SOKAĞA KİM ÇAĞIRDI?" SORUSU

"Sokağa kim çağırdı?" sorusunu soran Erdoğan'a, programı yöneten Gazeteci Melih Altınok, "Selahattin Demirtaş" yanıtını verdi. Bunun üzerine Erdoğan, "Evet, Selahattin Demirtaş. 50'ye yakın Kürt kardeşim öldü. Ölen öldüren Kürt" diye konuştu.

"KANDİL'DEN AHKAM KESME SEN KİMSİN? SEN HADDİNİ BİL"

Terörle mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Bizim mücadelemiz Kürt kardeşimle değil ki. Mücadelemiz terör, terörist ile. Kürt insanı öldürüldü diyor. Dürüst ol. Kandil'den ahkam kesme. Erdoğan bu işin faili diyorsun. Ona vatandaşım karar verir. Sen kimsin? Sen haddini bil. Siz silahınızla daima katliam peşindesiniz. Katliam yapacak canlı bombalar üretiyorsunuz. Yaptığınız iş bu" açıklamasında bulundu.

"TEMENNİM BUNDAN SONRAKİ SEÇİMDE CAMİLERDE BİR OY KULLANMA ŞANSI DOĞAR"

Camilerde de oy kullanılabileceğini belirten Erdoğan, "Kuyruklarda uzun beklemeler var. Beklememek için gelmiyorlar. Camiler devreye sokulsaydı seçmen beklemeden oyunu kullanabilecekti. Bunu yapamadık. Temenni ederim ki bundan sonraki seçimlerde şimdi daha da toparlandı. Temennim bundan sonraki seçimde inşallah bu cami olayı dikkate almak suretiyle buralarda da bir oy kullanma şansı doğarsa, fırsat verilirse o zaman kesinlikle oy kullanma oranının yüzde 60'ın, 70'in üzerine çıkacağına inanıyorum" diye konuştu.

"ÜCRETSİZ KİTAPLAR VERİLİYOR TAPLETLER OLAYI VAR"

Öğretmen açığına değinen Erdoğan, "Öğretmen açığının giderilmesi gerekiyor. Dershanelerle ilgili sorun çözüldü. Ücretsiz kitaplar veriliyor. Tapletler olayı var. Bunlar devam ediyor. Türkiye bir sınıf atlıyor. Bu işi biraz daha süratlendirmemiz gerekiyor. Bölünmüş yollara başbakanlığım döneminde yenileri eklendi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü devam ediyor. 3. Köprü inşallah önümüzdeki yıl açılacak" gibi bazı projelere değindi.

"100 TANE AYDIN ÇIKMIŞ BİZE KARŞI SALDIRIYA GEÇİYOR 500 TANE DE ONUN KARŞINDA AYDIN ÇIKAR"

Erdoğan, "Bu ülkede aydın geçinen karanlıklar var. Bu oyuna da gelmeyelim. Dikkatli olalım. İşte 100 tane aydın çıkmış öyleymiş. Bize karşı saldırıya geçiyorlar. Sen 100 tane oradan çıkarsan 500 tane de onun karşında aydın çıkar. Nitekim onlar da gereken cevabı verdiler" dedi.

"NEREDE İÇ SAVAŞ GELİYOR YA. BUNA CESARET EDEN VARSA ORTAYA ÇIKAR"
İç savaş tartışmalarına değinen Erdoğan, "Nerede iç savaş geliyor ya. Buna cesaret eden varsa ortaya çıkar. Gereken cevabı da alır. Güvenlik güçlerime, silahlı kuvvetlerime bu konuda güveniyorum. Böyle bir yola başvururlarsa Bedelini çok ağır öderler" dedi.