Gündem Haberleri

  HDP'nin yaptırdığı anket sonuçları: Oyları Batı'da eriyor

  Hürriyet Haber
  09.04.2016 - 08:30 | Son Güncelleme:

  HDP’nin üç ayrı şirkete yaptırdığı anket sonuçlarına göre parti Doğu illerinde oyunu artırırken Batı illerinde oylarında erime var. HDP'nin batıdaki oy oranlarının düşüşünde terör örgütü PKK'nın bir kolu olarak bilinen TAK'ın onlarca can alan bombalı eylemlerinin olduğu sanılıyor.

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Ayşe Sayın'ın haberine göre, HDP’nin 3 ayrı şirkete yaptırdığı kamuoyu yoklamalarından çarpıcı sonuçlar çıktı.

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, geçen salı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, “Çatışmalar nedeniyle HDP’nin kan kaybettiğini ve siyaset alanının daraldığını düşünüyor musunuz” sorusuna, “Kesinlikle. Bombalar patlıyor, çatışmalar oluyor, bu kadar ölüm, kan, gözyaşı oluyor diye siyaset alanı genişler mi? Aksine daralır. Siyaset alanını daraltıyor, HDP’yi eritmiyor. 1 Kasım’dan bu yana HDP’nin oylarının arttığı ortaya çıkıyor” yanıtını vermişti.

  Demirtaş’ın bu sözlerinin ardından HDP’nin 3 ayrı şirkete yaptırdığı yakın tarihli kamuoyu anketleri ortaya çıktı.

  Anketlerin sonuçları şöyle:

  * 1 Kasım seçimlerinde yüzde 10.8 olan HDP oylarında eğilim yukarı doğru ve yüzde 11 ile yüzde 11.4 arasında değişiyor. AK Parti'nin oyları yüzde 49-50 aralığında seyrediyor. Ancak her 3 anketin sonuçları değerlendirildiğinde, HDP oyları Batı’da ve daha önce milletvekili çıkardığı metropollerde düşüş eğilimi gösteriyor. HDP oylarındaki artış, Doğu ve Güneydoğu’dan kaynaklanıyor.

   

  HDPnin yaptırdığı anket sonuçları: Oyları Batıda eriyor

  Etiketler: anket , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı