GeriGündem HDP'den araştırma talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HDP'den araştırma talebi

HDP, tedavi amacıyla Türkiye'ye sığınan 6 Suriyeli'nin el Nusra'ya iade edildiği iddialarına ilişkin Meclis araştırması açılmasını istedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan önergede, IŞİD saldırılarında yaralanan 6 Suriyeli'nin tedavi için Türkiye'ye sığındığı, 25 Temmuz'da Ankara'da gözaltına alınan sığınmacıların İçişleri Bakanlığı'na bağlı ilgili birimce terör örgütü El Nusra'ya teslim edildiği ifade edildi.

Önergede, hukuka ve ahlaka aykırı bu işlemin tüm boyutlarıyla açığa çıkarılması ve yaralıların akıbetine ilişkin, kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılması için Meclis araştırması açılması istendi.

Önergenin gerekçesinde, yaralıların kolluk ve Cumhuriyet Başsavcılığında verdikleri ifadede Türkiye'ye sınır kapısından resmi izinle geçiş yaptıklarını, AFAD tarafından verilen yabancı tanıtma belgesine sahip olduklarını, Suriye sınırına yakın çeşitli hastanelerde tedavi edildiklerini, tedavilerinin devamı için Ankara'ya geldiklerini söyledikleri belirtildi.

Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine taraf olduğuna değinilen gerekçede, sınır dışı edilecek kişinin gönderileceği ülkede ölüm cezası, işkence ve insanlık dışı muamele gibi durumlarla karşılaşılmamasını güvence altına almakla yükümlü olduğu ifade edilen gerekçede, 6 Suriyeli'nin tedaviye ihtiyaç duydukları bir durumda savaş koşullarının çok ciddi boyutlarda yaşandığı ve hayatlarının tehlikede olacağı bölgeye iadelerinin suç teşkil ettiği öne sürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle