GeriGündem HDP’de eş genel başkanlık için öne çıkan iki isim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HDP’de eş genel başkanlık için öne çıkan iki isim

HDP’de eş genel başkanlık için öne çıkan iki isim

HDP’nin 11 Şubat’ta yapacağı 3’üncü Olağan Kongresi’nde eş genel başkanlığa aday gösterilecek isimler netleşmeye başladı. Cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aday olmayacağını parti yönetimine bildirirken, kongrede TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen’in adaylıklarına kesin gözüyle bakılıyor. Buldan’ın isminin kesinleştiği, Bilgen’in adaylığına ise, HDP bileşenlerinin de sıcak baktığı öğrenildi. Parti yönetiminde konuşulan bir diğer isim ise Mithat Sancar.

4 Kasım 2016 tarihinde haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklandığı HDP’de 11 Şubat’ta yapılacak olan 3’üncü Olağan Kongresi için hazırlıklar sürerken, partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün son toplantısını gerçekleştirdi. Yeni parti yönetimini oluşturmak için MYK, genel başkan yardımcıları ve örgütlenmeden sorumlu kişilerin oluşturduğu hazırlık komisyonu çalışmalarını yürütürken, partinin yeni eşbaşkan adayları da artık kesinlik kazanmaya başladı. Edirne Cezaevi'nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın aday oymayacağını parti yönetimine bildirmesinin ardından iki ismin ön plana çıktığı belirtildi.

DHA muhabirinin parti kaynaklarından aldığı bilgiye göre, HDP’nin 11 Şubat’ta yapacağı kongrede partinin kadın eşbaşkan adayının TBMM Başkanvekili olan Pervin Buldan olacağı kesinlik kazandı. Erkek eşbaşkan adayı olarak ise parti sözcüsü Ayhan Bilgen’in adının öne çıktığı ifade edildi. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar’ın adının da eşbaşkanlık için konuşulduğu parti yönetiminde, Bilgen’in adaylığına HDP’nin bileşenleri olan diğer sol parti ve STK’lardan da destek gördüğü öğrenildi.

TUTUKLU VEKİLLER PARTİ YÖNETİMİNDE YER ALMAYACAK

HDP’nin, daha önce ismi konuşulan bazı kişileri haklarında süren soruşturma ve davalar nedeniyle ileride sıkıntı yaşanmaması için eşbaşkanlık ve parti yönetiminde yer vermeyeceği kaydedildi.Tutuklu bulunan milletvekilleri ve parti yöneticilerine de yeni yönetimde yer verilmemesi kararlaştırıldı.

Söz konusu mevcut süreci sıkıntı yaşamadan geçirmeye hedefleyen HDP’nin, bölgelerde yaptığı konferanslarda eşbaşkanlık ismi için Demirtaş’ın adının çıktığı, ancak Demirtaş’ın adaylık konusunda son noktayı koyduğu belirtildi. Parti yönetimi çalışmalarını sürdürürken, kongrede bazı delegelerin eşbaşkanlık adaylığı için Selahattin Demirtaş’ın adını önerebileceği de belirtildi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle