Gündem Haberleri

  HDP Şırnak milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

  Gülden AYDIN
  04.08.2015 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin Rojava bölgesinde IŞİD’le savaşırken hayatını kaybeden 1’i Alman, 12’si Türkiye vatandaşı 13 YPG ve HPG’linin cenazesi, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Halil İbrahim Sınır Kapısı’nda bekletiliyor. Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’ndan girişine izin vermediği cenazeler, bugün itibariyle 11’inci gününde.

  Soğutma sistemli TIR’lardaki cesetler, bozulmaya başladı. Aileleri de 50 derece sıcakta tabutların başında Türk makamlarından gelecek izin haberini bekliyor.

  Habur’dakine benzer durum da Kobani ve Rojava’nın Derik bölgesinde yaşanıyor. Kobani’de 11, Derik’te 9 YPG’linin cenazesi, Türkiye’ye getirilmelerine izin verilmediği için bekletiliyor. Bu durumu protesto eden HDP Şırnak milletvekilleri ve yerel yöneticiler, Valilik önünde oturma eylemine başladı.

  HDP Şırnak milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

  Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyen YPG’lilerin cenazeleriyle ilgili resmi makamlardan olumlu cevap alamayan HDP Şırnak milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Aycan İrmez, Belediye eş başkanları ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık yüz kişilik grup, dün 11.00 itibariyle Şırnak Valiliği önünde oturma eylemine başladı.

  HDP Şırnak milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

  Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Cenaze, toplumun en hassas olduğu alandır. Şu an Habur’da 13, Kobani’de 11, Rojava-Derik’te 9 cenaze bekletiliyor. Aileler ıstırap yaşıyor. Memleketlerine, anne baba ocağına gönderilmemeleri halkımızı geriyor. Yeni bir ölüme, kargaşaya mahal vermemek için olabildiğince en demokratik, en naif eylem tarzını benimsedik” dedi.

  Sarıyıldız, bugüne kadar onlarca YPG’li cenazesinin sınırdan sorunsuz bir biçimde geçerek defnedildiğini de hatırlattı.

  Valilikte görevli emniyet yetkililerince, "Topluluğa sesleniyorum. Kamu alanını işgal ediyorsunuz, kamu hizmetlerini engelliyorsunuz. Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Lütfen valiliğin girişini boşaltın. Size 15 dakika süre veriyoruz" anonsu yapıldı.

  HDP Şırnak milletvekilleri Valilik önünde oturma eylemine başladı

  ''GERİLİME ALET OLMAYACAĞIZ''

  Cenazelerin bekletilmesine ilişkin görüşlerini almak için arayıp ulaşamadığımız Şırnak Valisi Ali İhsan Su, oturma eylemi yapan HDP milletvekilleriyle görüşmeyi saat 15.00’te kabul etti. Faysal Sarıyıldız, Vali ile görüşmelerini şöyle aktardı:
  “Vali, ‘Cenazelerle ilgili yasalar nasıl gerektiriyorsa öyle davranıyoruz. Yasal bulmuyorsanız mahkemeye başvurun. Oturma eylemi yaparsanız yasal gereklilikleri uygularım’ dedi. Vali daha sonra bize ‘Bu karar hükümet tarafından alındı. Benim yapacağım bir şey yok’ dedi”  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı