Gündem Haberleri

  HDP’li vekillerden Davutoğlu’na Zergele ile ilgili soru önergesi

  ANKARA (DHA)
  11.08.2015 - 14:53 | Son Güncelleme:

  HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, çatışma sürecine Meclis'in el koyması gerektiğini belirterek, “Asker, polis, gerilla, sivil, köy korucusu her ne olursa olsun, anne evladı hayatını yitirirken Meclis kapalı olmamalıdır, Meclis tatilde olmamalıdır” dedi.

  HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e, TSK’nın Kuzey Irak’taki hava harekatı sonrasında Zergele’de araştırma ve inceleme yapan HDP heyetinin raporlarına dayanarak soru önergesi sundu. Zergele’ye düzenlenen hava saldırısı ve sonuçlarına ilişkin Meclis araştırması da talep eden HDP’li vekiller, Davutoğlu’na, "Zergele katliamının da Roboski katliamında olduğu gibi gizlenmesi, üzerinin örtülmesi, sorumlularının açığa çıkartılıp yargılanmaması yeni katliamlara zemin hazırlamak amacıyla mı yapılmaktadır? Zergele Köyü ve çevre köy halkı TSK’nın yine kendilerini bombalayacağı endişesi içerisindedirler ve evlerinde normal yaşamlarına dönememektedirler" diye sordu.

  "ZERGELE KÖYÜ’NDE SİVİLLERİN HAYATINI YİTİRMİŞ OLMASINA DAİR RET VE İNKAR POLİTİKASI DEVAM ETMEKTEDİR"

  Zergele’de araştırma ve inceleme yapan HDP heyetinin raporlarına değinilen soru önergesinde, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin çözüm sürecini sonlandırarak savaş politikalarını tekrar devreye sokmaları ile beraber toplu sivil katliamlar yaşanmaya başlanmıştır. Kamuoyuna yansıyan haber, görüntü ve bilgilere rağmen hükümetiniz sözcülerinin yapmış olduğu açıklamalar bombalanan yerin sivil yerleşim yeri olmadığı, hayatını yitirenlerinde sivil olmadığına dair ret ve inkar politikası sürdürülmüştür. Hiçbir tereddüte mahal vermeyecek şekilde Zergele’nin sivil bir yerleşim birimi olduğu ve hava saldırısı sonrası sekiz sivil insanın hayatını kaybettiği, en az altı evin yerle bir edildiği, 20’yi aşkın sivilin yarandığı tarafımızdan tespit edilmiştir. Ayrıca birçok meskenin hava saldırısı sonrası tahrip edildiği, köy camisi ve okulunun hava saldırısında ciddi bir şekilde hasar gördüğü de tarafımızdan tespit edilmiştir. Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri ve görüştüğümüz siyasi partiler saldırıyı kınadıklarını, saldırıda sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığını, saldırıda sivillerin hayatını yitirdiğini ve duydukları rahatsızlığı açık bir dille ifade etmişlerdir. Hal böyle iken halen hükümetiniz ve ilgili yetkililerin hava saldırısı sonrası Zergele Köyü’nde sivillerin hayatını yitirmiş olmasına dair ve sivil yerleşim birimimin tahrip edilmiş olmasına dair ret ve ink?r politikasının devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

  "BAĞDAT MERKEZİ HÜKÜMETİ SALDIRI İLE İLGİLİ ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLMİŞ MİDİR?"

  HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e sundukları Zergele soru önergesinde şu sorular yer aldı:
  "Bütün veriler Zergele’nin sivil yerleşim birimi olduğunu ve saldırı sonucu sivil bir katliamın açıkça yaşandığını göstermesine rağmen hükümetinizin yaşanan katliamı tüm boyutları ile etkin bir şekilde araştırmamasının ve kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapmasının gerekçesi nedir? Hava saldırısı sonrası Kürdistan Bölgesel Hükümeti yetkililerinin saldırıyı kınamaları ve saldırıda sivillerin hayatını yitirdiğine dair açıklamalarına rağmen Kürdistan Bölgesel Hükümetinin saldırıdan haberdar olduğuna dair gerçeğe aykırı beyanlarınızın amacı nedir? Saldırı ve doğurduğu sonuç tüm vahameti ile açığa çıkmış olmasına rağmen Genelkurmay Başkanlığının vurulan yerin sivil bir yerleşim yeri ve bir köy olmadığına dair açıklamasının gerekçesi ve dayanağı nedir? 1 Ağustos 2015 tarihli bu sınır ötesi hava operasyonunun temel hukuki dayanağı nedir? Bağdat Merkezi Hükümeti saldırı ile ilgili önceden bilgilendirilmiş midir? Merkezi Hükümetin saldırıyı kınamasına ilişkin hükümetinizin tutumu ne olmuştur?

  "ZERGELE KÖYÜ HALKI TSK’NIN YİNE KENDİLERİNİ BOMBALAYACAĞI ENDİŞESİYLE EVLERİNE DÖNEMEMEKTEDİRLER"

  Askeri silah ve mühimmatların sivillere karşı hiçbir koşulda kullanılmayacağına dair çok açık uluslararası sözleşmeler bulunmasında rağmen 1 Ağustos 2015 tarihli hava saldırısında sivillerin hedef alınmasını hükümetiniz nasıl izah etmektedir? Hava saldırısında kullanılan silah ve mühimmatların menşei olan ülkelerin hükümetlerince sivillere karşı kullanılmış olmasından kaynaklı hükümetiniz herhangi bir uyarı almış mıdır? Uyarı almışsa hangi uluslararası mekanizmalardan almıştır? Bugüne kadar TSK’nın sınır içi ve sınır dışı hava saldırıları sonucu kaç sivil yerleşim birimi etkilenmiş ve kaç sivil yaşamını kaybetmiştir? Bunlara ilişkin kaç tane soruşturma açılmıştır? Soruşturmalar hangi safhadadır? Zergele katliamının da Roboski katliamında olduğu gibi gizlenmesi, üzerinin örtülmesi, sorumlularının açığa çıkartılıp yargılanmaması yeni katliamlara zemin hazırlamak amacıyla mı yapılmaktadır? Bu minvalde yeni katliamların yaşanmaması için hükümetiniz ne tür tedbirler alacaktır? Bizzat yerinde tespit ettiğimiz üzere Zergele köyü saldırısında cami ve okulda da ciddi hasar oluşmuştur. Hem insani hem İslami hukukta savaşta bile olsa bütün mabetlerin vurulmazlık ilkesi var iken caminin ve okulun TSK tarafından hedef alınmasını nasıl açıklıyorsunuz? Zergele Köyü ve çevre köy halkı TSK’nın yine kendilerini bombalayacağı endişesi içerisindedirler ve evlerinde normal yaşamlarına dönememektedirler. TSK’nın sivillerin yeniden bombalamayacağına dair nasıl bir güvence ve politika oluşturmayı düşünüyorsunuz?"

  Etiketler: pkk , ÇÖZÜM SÜRECİ , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı