Gündem Haberleri

  HDP heyeti Kandil'e gitti

  Ferit ASLAN/ DİYARBAKIR (DHA)
  09.12.2014 - 11:04 | Son Güncelleme:

  ANKARA'da çözüm sürecinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüşen HDP'nin İmralı heyetinde bulunan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder dışındaki isimler, Kandil'deki PKK yöneticileri ile görüşmek için uçakla Erbil'e gitti. Heyetin, son İmralı ziyaretinde Abdullah Öcalan'dan aldıkları 'Çözüm süreci müzakere taslağını' Kandil'de KCK yöneticileri ile tartıştıktan sonra dönecekleri ve hükümet ile yeniden görüşecekleri belirtildi.

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile dün görüşen HDP İmralı heyetinden Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve DTK Genel Başkanı Hatip Dicle dün akşam Kandil Dağı'na gitmek için uçak ile Erbil'e gitti. Heyette uçak ile seyahat edemeyen Sırrı Süreyya Önder yer almadı. Heyette bulunanların bugün Kandil Dağı'na çıkarak, 29 Kasım'dan İmralı'da yaptıkları görüşmede Abdullah Öcalan'ın kendilerine sunduğu ve aynı gün Kandil'e gönderdikleri, 'Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağını' KCK yöneticileri ile tartışacakları ifade edildi.

  Heyetin KCK yöneticileri ile görüşmeden ayrı dün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yaptıkları görüşmenin detaylarınıda KCK yönetimine aktaracakları belirtildi. HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, 29 Aralık'ta Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmede Öcalan'ın hazırladığı 'Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağı' üzerine hükümet ve çözüm kurulu üyeleriyle görüştüklerini hatırlatarak, "Bu toplantılarda ortaya çıkan sonucu ele almak üzere bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız görüşmelerde hükümetin tutumunu KCK yetkilileriyle ele alacağız" dedi.

  Kandil'den dönecek olan HDP heyetinin hükümet yetkilileri ile yeniden görüşmeleri ve KCK yöneticilerinin taslağa ilişkin görüşlerini hükümete iletmeleri daha sonra yeniden İmralı Adası'na gitmesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı