GeriGündem HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  238
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız
refid:29172921 ilişkili resim dosyası

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreciyle ilgili olarak, "Seçimden sonra ortaya yeni hükümet alternatifleri çıkabilir. Ortaya çıkacak hükümetler de çözüm sürecini yürütmek konusunda iradeli olurlarsa, biz HDP olarak kesinlikle destekleriz ve çözüm süreci ilerler. Bu da tek başına AKP'ye bağlı değil. 'AKP olmazsa çözüm süreci olmaz' diye bir şey yok" dedi. Demirtaş, "CHP ile koalisyon olur mu?" sorusuna ise "Koalisyon seçenekleri seçimden sonra tartışılabilir. Benim söylediğim şey, biz AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız" yanıtını verdi.

Posta gazetesi yazarı Hakan Çelenk'e konuşan Demirtaş, "Toplum barış istiyor. MHP de bunun farkında" sözleri üzerine gelen "Çözüme gidecek yolda olumlu yaklaşılırsa, MHP'yi bile içine alacak bir formül üzerinde durulabilir gibi mi anlamalıyız?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"AKP GİDERSE KIYAMET KOPMAZ"

"Bu sözlerim koalisyon gibi anlaşılmasın. Fakat MHP de 'Savaş çıksın, çatışmalar yeniden başlasın' diyemez. Çünkü hiçbir MHP'li seçmen bunu istemez. MHP'nin de buna mecbur kalacağını düşünüyorum. Bu, toplumun barış isteğinden kaynaklanıyor. O yüzden 'AKP giderse kıyamet kopar' diye kimse paniklemesin."

Demirtaş'ın bu sözleri üzerine Çelenk, "CHP ile koalisyon olur mu?" diye sordu. Demirtaş da şu yanıtı verdi: "Koalisyon seçenekleri seçimden sonra tartışılabilir. Benim söylediğim şey, biz AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayız."

“ATATÜRK, TÜRKİYE'NİN KURUCU LİDERİDİR”

"Kazlıçeşme'deki mitinginizde Atatürk resimleri de vardı... Atatürk için ne dersiniz?" sorusu üzerine Demirtaş, Atatürk'ün "Türkiye'nin kurucu lideri" olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:
"İnsanlar resmini getirmek istiyorsa biz buna neden karşı çıkalım? Atatürkçüler, Kemalistler partimize oy vermek, mitingimize gelmek istiyorsa biz buna neden karşı çıkalım? Ülkenin gerçeğidir. Biz ne düşman olarak görürüz ne de düşman olarak görülmesini isteriz. Kimse merak etmesin; bugün söylediğimizi 8 Haziran'da da söyleyeceğiz. 8 Haziran'da yapacağımız konuşmaya bakın."

Selahattin Demirtaş'ın özerklik konusundaki bir soruya da verdiği yanıt şöyle:
"Hayır, hayır. Mesela biz 'Kürtlere özerklik' demiyoruz. 81 ile, herkese özerklik diyoruz. Bir etnisiteye dayalı özerklikten söz etmiyoruz."

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle