Gündem Haberleri

  HDP atağa geçiyor

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 08:53 | Son Güncelleme:

  AK Parti’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği önerisi bugün komisyonda görüşülecek. HDP, tüm milletvekilleri ile komisyona katılarak kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde çaba gösterecek.

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı HDP'nin dokunulmazlık planını yazdı. İşte o yazı:

  Dokunulmazlık önerisinin TBMM Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmeleri için HDP’li 10 hukukçu milletvekili komisyon görüşmeleri için özel hazırlık yaparken; partinin çok kimlikli yapısına uygun farklı kimlik ve inançları temsil eden 10 katılımcının da komisyondaki görüşmelere katılacağı belirtiliyor. HDP grubunda uygun olan bütün milletvekillerinin komisyon çalışmalarına katılarak görüşmeleri takip edeceği belirtilirken, komisyon aşamasında HDP; CHP’nin komisyon sürecinde izleyeceği politikaları yakından takip ederek kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıkların kalıcı olarak kaldırılması yönünde değişiklik önergeleri verecek.

  SERT MUHALEFET

  HDP içinde; dokunulmazlığın Genel Kurul’a inmesi durumunda ortaya çıkan iki görüş bulunuyor. Komisyon süreci ve Genel Kurul aşaması öncesi ortaya çıkan tabloya göre HDP Genel Kurul çalışmasına hiç katılmamayı ya da Genel Kurul’da çok sert bir muhalefet yürütmeyi amaçlıyor. CHP’nin komisyonda öneriye destek vermesi durumunda HDP, özellikle bölgede yaşanan can kayıplarına dikkat çekerek halka dokunulan bir ortamda vekillere dokunulmasının gündemleştirilmesine katkı vermemek amacıyla Genel Kurul çalışmalarına katılmayarak üç partiyi yalnız bırakacak. Ancak CHP’nin komisyonda öneriye karşı çıkması durumunda ise Genel Kurul çalışmalarına katılarak çok sert bir muhalefet yürütüp önerinin Genel Kurul’dan geçmemesi amaçlanacak.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı