Gündem Haberleri

  HD kalitesinde ameliyat

  DHA
  08.07.2015 - 09:28 | Son Güncelleme:

  İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akciğer kanseri ameliyatları, "HD VATS" cihazının sahip olduğu yüksek görüntü kalitesini kullanılarak yapılıyor. Bu cihaz kullanılarak ameliyat edilen hasta Bahattin Ükten kısa sürede sağlığına kavuştuğunu söyledi.

  Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, dünyada sayılı olan "HD VATS" cihazının sağladığı yüksek görüntü kalitesiyle akciğer kanseri ameliyatları yapılıyor ve hastalar sağlığına kavuşturuluyor. "HD VATS" kamera ve monitörlerinin kapalı ameliyatlarda gelinen son noktalardan biri olduğunu ifade eden 2. Göğüs Cerrahi Servisi’nden Doç. Dr. Şeyda Örs Kaya, "Cerrahi alanındaki en büyük gelişme hiç kuşkusuz kapalı ameliyat da denen endoskopik ameliyatlar için üretilen cihazlardır. HD VATS cihazı akciğer kanserleri başta olmak üzere akciğerlerin her türlü hastalığında teşhis ve tedavi amacıyla kullanılmaktadır. HD cihazların en önemli özelliği yüksek çözünürlüğe sahip olmaları ve mükemmel bir görüntü sağlamalarıdır. Bu da cerrahın daha konforlu ve güvenli ameliyat yapmasına olanak sağlar. Küçük kesi yeri açıldığı için ameliyat olan hastalarda da iyileşmenin daha hızlı olduğu görülmektedir. Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastenesi’nde uygulanmakta olan kapalı ameliyatlar HD Vats cihazının alınmasıyla birlikte daha ileri bir seviyeye taşındı" dedi.

  EK ÜCRET ÖDENMİYOR

  Kliniklerinde özellikle akciğer kanseri vakaları başta olmak üzere göğüs cerrahisi ile ilgili birçok cerrahi operasyon gerektiren hastalıklarda HD vats ile kapalı yöntem cerrahisini kullandıklarını belirten Başasistan Doç. Dr. Kenan Can Ceylan, "Operasyonu kalp ile akciğer arasındaki küçük bir alanda gerçekleştiriyor olmamız hareket etme zorluğu yaratıyor. Yüksek görüntü kalitesi sağlayarak dar alanda hareket kabiliyetimizi arttıran HD VATS cihazı sayesinde 3 santimin altındaki tümör ameliyatlarını kapalı cerrahi yöntemi kullanarak rahatlıkla yapabiliyoruz. Sosyal güvencesi olan hastalarımız gereklilik durumunda ek herhangi bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanabiliyor" diye konuştu. Ankara ve İstanbul’da birkaç merkez dışında HD VATS cihazı ile operasyon yapan yer olmadığını da söyledi.

  Özellikle zor olan akciğer kanseri ameliyatlarında HD Vats cihazının önemini vurgulayan Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Enver Yalnız ise "Çok az merkezde bulunan HD kapalı ameliyat sistemi ile hastanemiz yalnız İzmir’e değil tüm Ege Bölgesi’ne hizmet vermeye ve referans merkezi olmaya devam edecektir" dedi.

  Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde HD VATS cihazı kullanılarak akciğerinde bulunan tümör çıkartılan hasta Bahattin Ükten de "İnternetten bu cihazla gerçekleştirilen ameliyat görüntülerini izledim. Ameliyat ve ameliyat sonrasının daha konforlu olacağını, en kısa sürede yaşam kalitemi artırıp sosyal hayatıma döneceğimi öğrendim. Bu cihazın nerede olduğunu çok araştırdım ve Ege Bölgesi’nde sadece bu hastanede olduğunu ve benim gibi hastaların HD VATS cihazı kullanılarak ameliyat edildiğini öğrendim" dedi. Rahat bir ameliyat geçirdiğini ve üçüncü günde ayağa kalkıp dolaştığını anlatan Ükten "Ameliyatımı gerçekleştiren ve kısa sürede iyileşip aileme kavuşmamı sağlayan başta doktorum ve ekibi olmak üzere tüm klinik çalışanlarına teşekkür ederim" dedi.

  Etiketler: hastane , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı