Gündem Haberleri

  Hazro’nun kaderini değiştirdi

  Mehmet TÜRK-Serdar SUNAR / DHA
  17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’ın küçük ilçelerinden Hazro’ya 1.5 yıl önce atanan Kaymakam Ertuğrul Egemen kadınların toplumsal hayata katkılarını artırmak için kolları sıvadı.

  Artık kadınlar fitness salonuna, resim ve müzik kurslarına gidiyor. Kaymakamlık’ın kurduğu tekstil fabrikasında kurs görenler ise önümüzdeki aydan itibaren üretecekleri gömlekleri Avrupa’ya ihraç etmeye hazırlanıyor.

  32 yaşındaki Ertuğrul Egemen, 1.5 yıl önce Hazro’ya kaymakam olarak atandığında, ilçe, Türkiye’deki gelişmemişlik sıralamasında 19’uncu sıradaydı. Feodal yapı nedeniyle sürekli bir adım geri kalan kadınların toplumsal yaşama katkılarını artırmak ve kız çocukları okula kazandırmak, Egemen’in ilk hedefi oldu. Destek almak için AB projeleri hazırlayan uzman bir ekip oluşturan Egemen, köylerde oturan ve okumak isteyen 36 kız öğrenci için yurt yaptırdı. SODES projesi kapsamında yaptırılan yurtta şimdi 70 öğrenci kalıyor. Öğrenciler, yurt binasının yanında kurulan kadın merkezindeki sosyal aktivitelerden de faydalanıyor.

  Kabuğunu Kıran İnciler

  Kadınların sosyal anlamda aktivitesi bulunmayan 6 bin 200 nüfuslu ilçede, Kabuğunu Kıran İnciler adlı Sosyal Destek (SODES) projesi ile 125 bin TL harcanarak, Kadın Kültür Merkezi de açıldı. Merkezde kreş, fitness salonu, internet odası, toplantı salonu, hobi odaları ve kütüphane bulunuyor. 35 kadının devamlı olarak geldiği merkezde bazı kadınlar, müzik, bazıları da resim kursu görüyor.

  Güneş enerjisi sistemi

  Egemen, 519 bin TL’ye, dar gelirli ailelerin evlerini ücretsiz onararak, güneş enerjisi sistemi kurdu. Badem ve ceviz projesiyle de 25 aileye iş imkanı sağlayan Ertuğrul Egemen, kaynağının yüzde 60’ı GAP İdaresi tarafından karşılanan süt sığırcılığını geliştirme ve yaygınlaştırma projesiyle de 26 aileyi iş sahibi yaptı.

  Tekstil atölyesinde 94 kişi

  Kaymakam Ertuğrul Egemen, 420 bin TL’ye bir tekstil atölyesi kurdu. Şu anda 72 kadın, 22 erkek olmak üzere toplam 94 kişinin, eğitim görüp, ücret aldığı atölyede her ay 80 bin erkek gömleği üretilecek, İngiltere ve Almanya’ya ihraç edilecek. Kadın Kültür Merkezi’ne giden genç kızlar da özellikle internet odasından çıkmıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı