GeriGündem Hazır suya talep arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hazır suya talep arttı

Yaz aylarıyla birlikte hava sıcaklıklarının artması ve su kaynaklı başladığı belirtilen ishal, karın ağrısı ve bulantı gibi şikayetlerin, hazır suya olan talebi artırdığı bildirildi.

BEYSU A.Ş. Genel Müdürü Faik Karadeniz, Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Doğanbey beldesinde 2 bin 500 metre kare kapalı alana sahip fabrikalarında 73 işçiyle su üretimi yaparak, yurtiçi ve yurt dışına pazarladıklarını söyledi.

Hava sıcaklıklarının yükselmesinin hazır suya olan talebi artırdığını ifade eden Karadeniz, şunları kaydetti:
“Şu anda tam kapasiteyle üretim yapıyoruz. Kış aylarında stok yapmıştık. Şimdi bu stok suları Türkiye'nin dört bir yanına göndermeye başladık. Sıcaklıkların artması talebi de doğal olarak artırdı. Ülke genelinde bazı illerde su kaynaklı başladığı belirtilen ishal, karın ağrısı ve bulantı gibi şikayetler de hazır suya talebi artırdı. Zaman içinde hazır suya yönelimin ciddi oranda artacağını düşünüyoruz. Şu anda 5 litrelik ambalajlarda satışa sunduğumuz su satışında artış var. İnsanlar artık dışarda susadıklarında değil de gün boyu evde tüketecekleri suyu hazır almaya başladı. Bu da bize insanların hazır suya yönelimini gösteriyor.”

ÜLKE GENELİNDE HAZIR SU TÜKETİM VE ÜRETİMİ HER YIL ARTIYOR
2006 yılında 40 milyon litre su sattıklarını, 2007 yılında da 47 milyon 500 bin litre su sattıklarını ifade eden Karadeniz, bu rakamın 2008 yılı içinde 66 milyon litreye çıkacağını düşündüklerini bildirdi.

Karadeniz, ülke genelinde de her yıl hazır su satışlarının giderek arttığını, 2007 yılında 8 milyar 200 milyon litre olan su üretiminin, tüketime bağlı olarak 2008 yılında 10 milyar litreye çıkmasının planlandığını kaydetti.

Suya olan bu aşırı talebin fiyatlara da yansıdığını dile getiren Karadeniz, şöyle devam etti:
“Sektörde de bazı girdi maliyetleri var. Gerçekte, sektörde maliyet açısından su en az yeri teşkil ediyor. En önemli maliyetlerimiz, makinelerde işleyerek pet şişe haline getirdiğimiz preform, şinik naylonu, kapak, enerji ve işçilikten oluşuyor. Bu girdilere de gelen zamlar nedeniyle su üreticileri fiyatlara zam yapmak zorunda kaldı. Bu yıl su fiyatlarına ortalama yüzde 17-20 arasında bir zam yapıldı. Biz de Haziran ayı başında su fiyatlarına yüzde 10 civarında bir zam yapacağız.”

Ürettikleri suları pet bardakların yanı sıra 1.5 litre ile 5, 8, 10 ve 19 litrelik damacanalarda satışa sunduklarını dile getiren Karadeniz, yurt içinin yanı sıra Irak, Almanya, İngiltere, İsviçre, Danimarka ve Belçika'ya da su ihraç ettiklerini kaydetti.
Gelen talebe cevap verebilmek için yeni kaynak arayışlarının devam ettiğin anlatan Karadeniz, “Kapasitemizi yüzde 40 oranında artırdık ancak yine de gelen talebe yetişemiyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle