Gündem Haberleri

  Hazine senaryosu Silopi’de tutmadı

  Ertuğrul ERBAŞ - Uğur DÜNDAR
  23.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rize’den Mersin’e kadar birçok kişiyi dolandıran sahte define şebekesinin iki üyesi Silopi’de yeni kurbanlar ararken suçüstü yakalandı.

  ARENA’nın araştırması, Türkiye’nin birçok kentinde define bulma hayaliyle yaşayan yüzlerce kişinin, hep aynı yöntemle dolandırıldığını ortaya çıkarmıştı. Ülkemizin birçok bölgesinde aynı senaryoyu uygulayan sahte defineciler, son olarak Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde sahneye çıktı. Silopili bir esnafla "Ben senin asker arkadaşındım" diyerek dostluk kuran iki şebeke üyesi, bildik senaryoyu adım adım sahnelemeye başladı.

  Milyonlarca Euro değerinde

  Kendilerini İsviçre’deki zengin bir fabrikatörün adamları olarak tanıtan Hasan Temurboğa ve Rıfat Bilmedi, "Bu işadamının ataları Silopi’de bir define bırakmış. Biz bunu çıkaracağız. Eğer istersen, milyonlarca Euro değerindeki defineyi sana satabiliriz" diyerek pazarlık yaptı. Ancak programda diğer dolandırılanları daha önce seyretmiş olan esnaf, hemen Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak suç henüz işlenmemiş olduğu için polis, şüphelileri hemen yakalamadı.

  Fotoğraftan teşhis ettiler

  Şüphelilerin fotoğraflarını internet yoluyla yurdun dört bir yanındaki şikayetçilere ulaştıran polis, dolandırılanların bu kişileri teşhis etmesini sağladı. Rize, İzmir, Şırnak-Cizre ve Mardin-Midyat’taki dört vatandaş, şüphelileri teşhis etti. Ertesi gün buluşma yerinde pusu kuran Silopi polisi, Temurboğa ve Bilmedi’yi, bir küp içinde getirdikleri sahte altın heykellerle suçüstü yakaladı. Suç işlediklerini kabul eden iki sanık, çıkarıldıkları adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

  Sahte heykellerle yakalandılar

  "Fabrikatörün ataları Silopi’de bir define bırakmış. Milyonlarca Euro değerindeki defineyi sana satabiliriz" diyerek başlatılan sahte hazine dolandırıcılığı bu kez tutmadı. Bir küp içinde getirdikleri sahte altın heykellerle yakalanan Hasan Temurboğa ve Rıfat Bilmedi cezevine gönderildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı