Gündem Haberleri

  Hazine de müdahil oldu

  Fahrettin GÖK- Murat ÇAĞLAR/ DHA
  20.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 25 milyon dolarlık tıbbı cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Rektör Prof.Dr. Yücel Aşkın ile 9 sanığın yargılandığı davaya Hazine Müsteşarlığı müdahil olarak katıldı.

  Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Aşkın’ın katılmadığı duruşmada, Hazine Müsteşarlığı avukatı Mehmet Ateş, satın alınan tıbbi cihazların kullanıldığı birimlerde görev yapan tanıkları dinledi. Tanıklardan Süleyman Ayşin, ihale kapsamında alınan, tomografi cihazının 3 aydır tüpü bittiği için çalışmadığını ve bu cihazdan hastaların faydalanamadığını söyledi. Ayşin, "Biz idareye bu konu ile ilgili yazı yazdık. Mahkeme sürecinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum" dedi.

  HALK YARARLANDI

  Expansion firmasının temsilcisi olan Mehmet Ümit Ayral, kendisinin firmanın Türkiye temsilcisi olmadığını ve ihale sürecinin devam ettiğini belirterek, "Hazine onay verirse ihale ancak 2009’da biter. Cihazlar tam olarak hastaneye teslim edilmiş ve Van halkı bundan faydalanmıştır. Bu cihazların garanti süresi 2 yıldır. Bu cihazlar 2003’te hastaneye teslim edildiğine göre garanti süresinin dolduğunu biliyorum" diye konuştu.

  Prof. Dr. Aşkın’a Alman Meclisi’ndeki Türk asıllı 2 milletvekilinden destek geldi. Hüseyin Aydın ve Prof. Dr. Hakkı Keskin, ’Türk Kamuoyuna Duyuru’ başlığıyla yaptıkları yazılı açıklamada, Aşkın’ın, kendisine yöneltilen suçlamaların tümünden mahkeme kararıyla aklanarak çıkacağına inandıklarını bildirdi.

  Mahkeme, aralarında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ağabeyi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Sekreteri Ramazan Çelik’in de bulunduğu 20 tanığın dinlenmesine karar verip duruşmayı 23 Şubat’a erteledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı