Gündem Haberleri

  Hazine arazilerine tahliye

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BEYKOZ ile Sarıyer ilçeleri başta olmak üzere Gaziosmanpaşa, Eyüp, Pendik, Kartal, Ümraniye ve Küçükçekmece’de hazine arazisi üzerine yapılan konutların boşaltılması işlemleri hızlandırıldı. İstanbul Defterdarlığı yetkilileri, ‘Bıçak kemiğe dayandı, bu duruma ‘dur’ demek ve caydırıcılığı sağlamak için tahliye işlemlerini hızlandırdık’ dediler. Tahliye işlemlerinin ‘topyekün bin savaş’ olmadığını da belirten yetkililer, her zaman yapılan uygulamanın sadece yoğunlaştığını vurguladılar.

  Çocuklarının geleceği

  SİT ve orman alanları ile su havzalarında bulunan hazine arazisi üzerine kaçak bina yapanların, buraları tahliye etmesini istediklerini belirten İstanbul Defterdarlığı yetkilileri, İstanbul'daki yapılaşmanın yaklaşık yüzde 60'ının kaçak olduğunu söylediler. Yetkililer, bazı kişilerin işgal ettikleri yerleri ‘çocuklarının geleceği’ olarak gördüklerini belirterek, ‘‘Devletin, vatandaşın konut sorununu çözmesi gerekiyor. Fakat insanlar artık İstanbul’a konut amaçlı yerleşmiyor. Gelen, bir köşeyi kapıp rantın peşine düşüyor. Ormanlık alanı satıyor. Orası hazinenin yeri. İşgal edilmemesi gerekir. İdareyle karşı karşıya gelmemek için, en azından işgal bedellerini ödemeleri lazım’’ dediler.

  Başaltmak mümkün değil

  Hazine arazisi üzerinde kurulu mahallelerin boşaltılmasının mümkün olmadığını belirten yetkililer, SİT yüzünden, bu arazilerin satılabilmesi, kiraya verilmesi yada belediyeye devredilmesinin mümkün olmadığını söylediler. Yetkililer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1/5000'lik ilçe belediyelerinin 1/1000'lik planları yapması ve planların Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca onaylanması sonrasında, arazilerin vatandaşa satılabileceğini ya da belediyeye devredebileceğini anlattılar.

  Beykoz ve üsküdar

  Hazine arazisine kurulu evlerin en çok olduğu Beykoz ilçesinde, 3 bin 800 konutlu Tokatköy Mahallesi’nde yaklaşık 1000, Gümüşsuyu Mahallesi’de yaklaşık 80, Soğuksu Mahallesi’nde ise yaklaşık 100 konuta tahliye kararı gönderildi.

  Tokatköy Mahallesi Muhtarı Erkan Atagün, 50 yıllık mahallenin arazisinin yüzde 90’ının hazineye ait olduğunu belirterek, ‘‘41 yıldır yaşadığımız mahalleden ayrılmamız isteniyor. Devlet önce hizmet getiriyor. Şimdi de ‘İşgalcisiniz, gidin’ diyor. Buradan kalkıp nereye gideceğiz?’’ dedi.

  Orman arazisi üzerinde 1000 kişinin oturduğu 3 sitede 600 kişiye tahliye kararı geldiğini belirten Üsküdar Yavuztürk Mahallesi Muhtarı Murat Karaca ise arazilerin tapularının 1996 yılında iptal edildiğini söyledi.

  Milli Emlak Dairesi’nin bu çerçevede son zamanlarda 5 bini aşkın kişiye tebligat gönderdiği öğrenildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı