Gündem Haberleri

  Hayvanları yarıştıranlara ceza

  Yaprak KOÇER/SAMSUN, (DHA)
  22.12.2009 - 17:25 | Son Güncelleme:

  SAMSUN’da manda ve öküz gibi büyükbaş hayvanların güçlerinin ölçüldüğü yarışmada, hayvanlara eziyet edildiği gerekçesiyle 5 kişiye Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından toplam 4 bin 704 TL para cezası kesildi.

  Samsun’un Canik İlçesi’ne bağlı Yayla Köyü’nde 150 yıldır geleneksel olarak düzenlenen büyükbaş hayvanların güçlerinin ölçüldüğü ve ‘Öndül’ adının verildiği yarışmada kurallara uyulmadığı belirtildi. Geçen 22-23 Eylül tarihlerinde yapılan yarışmada, hayvanlara eziyet edildiği gerekçesiyle, düzenleme kurulunda yer alan 5 kişiye Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından para cezası uygulandı.

  Çevre ve Orman İl Müdürü Ömer Albayrak, hayvanseverlerin şikayeti üzerine inceleme başlattıklarını belirterek, “Valilik İl Hayvanları Koruma Kurulu'nun gözetiminde gerçekleştirilen öndül yarışmasında, Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümlerine uyulmadığı tespit edildi. Kurallara aykırı davranıldı. Hayvanlara kötü muamele yaptıkları gerekçesiyle düzenleme kurulunda yer alan 5 kişiye 4 bin 704 TL para cezası verdik. Gelecek yıl yapılacak bu yarışmada, verilen cezaların caydırıcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı