Gündem Haberleri

  ‘Hayvanlara işkence ‘kabahat’ değil ‘suç’ olsun’

  Saadet KEFAL/ESKİŞEHİR, (DHA)
  04.10.2007 - 16:09 | Son Güncelleme:

  ESKİŞEHİR Hayvanları Koruma Derneği (EHKD), hayvanlara işkencenin Kabahatler Kanunu'ndan çıkartılıp Ceza Kanunu kapsamına alınması için imza kampanyası başlattı.

  Dernek üyelerinin Porsuk Bulvarı'nda açtıkları stantta, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde başlattıkları imza kampanyası büyük ilgi gördü. Hayvanserler imza kampanyasının bulunduğu yere yanlarında köpekleriyle birlikte geldi.

  EHKD Başkanı Ayten Tutkun, Hayvanları Koruma Kanunu’nun hayvanları koruyamadığını savunarak, bu kanunun değiştirilmesini, hayvanlara yapılan işkence ve kötü muamelenin Kabahatlar Kanunu kapsamından çıkartılıp Ceza Kanunu'na dahil edilmesini istedi. Tutkun şunları söyledi:

  “Hayvanları Koruma Kanunu'nun yaptırımları yetersiz ve etkisizdir. Caydırıcılığı yoktur ve mevcut haliyle bile uygulanmamaktadır. Hala ülkemizin dört bir tarafında hayvanlar acımasızca itlaf ediliyor, işkence görüyor, para için dövüştürülüyor, tecavüze uğruyor, barınakların bir çoğunda aç ve susuz bir şekilde ölümle yüz yüze bırakılıyor. Kanun, yönetmelik ve genelgelerin ilgili birimlerce uygulanmaması demokrasi ve hukuk adına üzüntü ve kaygı vericidir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir kez daha çevremizde hayvanlara yönelik her türlü şiddeti ve konuyla ilgili kanunu uygulamayan ve uygulatmayanı şiddetli kınıyoruz. 5 bin 199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14 ve 28’inci maddeleri uyarınca hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek fiillerine karşılık olarak yalnızca 250 YTL para cezası öngörülmektedir. Bu insanlık dışı eylemlerin ve benzerlerinin kabahatler kanunu kapsamında olmasına seyirci kalmamamak ve o ağzı dili olmayan hayvanları işkenceden kurtrmak gerekir. Hayvanlara yapılan işkence kabahat değil suç olmalıdır.”

  Tutkun, toplanan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceğini söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı