Gündem Haberleri

  Hayvanlara gıda yardımı

  Hürriyet Haber
  09.01.2002 - 15:06 | Son Güncelleme:

  Yaban hayatına av yasağı getiren Orman Bakanlığı karadan yürüttüğü yiyecek ve kontrol çalışmalarını havadan sürdürecek.

  Ağır kış şartlarının av ve yaban hayatını olumsuz etkilediği gerekçesiyle ikinci bir duyuruya kadar avlanmayı yurt çapında yasaklayan bakanlık, yaban hayvanlarının beslenmesi ve korunması yönünden bir dizi çalışma başlattı.

  18 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI
  Orman Bakanlığı`nca, av ve yaban hayatının korunması amacıyla 3 Ocak Perşembe gününden itibaren uygulamaya konulan yasağa uymayarak, avlanmayı sürdüren kişilere karşıoperasyonlar yurt genelinde genişletildi. Antalya Batı Akdeniz Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yasak avlanan 18 kişi hakkında yasal işlem yaptı ve para cezaları kesti.

  Batı Akdeniz Orman Bölge Müdürü Murat Altıntop, düzenlediği basın toplantısında, Antalya`nın özellikle Kırkgöz, Yamansaz, Aksu Çayı, Boğaçayı, Serik ve Manavgat ilçelerindeki denize dökülen su kaynaklarıgibi sulak alanlarda 7 ekip halinde sürdürülen operasyonda, yasağa rağmen avlanan kişilerin tespit edildiğini bildirdi.

  Altıntop, yasak olduğu halde avlanan 18 avcı hakkında yasal işlem yapıldığını, avladıkları ördek ve kazlar için 200`er milyon lira ceza kesildiğini kaydetti. Ele geçirilen 18 av tüfeği ve 40 fişeğin jandarmaya teslim edileceğini ve avlanan kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı`na suç duyurusunda bulunucaklarını belirten Altıntop, av yasağıyla ilgili kontrol ve denetimlerin bölgede aralıksız 24 saat sürdürüldüğünü dile getirdi.

  Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı av hayvanlarının sulak alanlara indiğini ve korunmasız hale geldiğini vurgulayan Altıntop, avcılardan yasağa uymalarını istedi. Öte yandan, Elmalı`nın İslamlar Köyü`nde de yasak olduğu halde ardıç kuşu avlayan Ramazan Usman adlı avcı, jandarma tarafından yakalandı. Usman`ın çantasında yapılan aramada, 48 ölü kuş bulunurken,bu kişiye 9 milyar 600 milyon lira para cezası kesildi.

  Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere Eskişehir, Zonguldak, Edirne ve Konya olmak üzere birçok ilde yaban hayvanlarına karadan yiyecek veriliyor ve kaçak avcılığın önlenmesi için kontrol çalışmaları sürdürülüyor. Bakanlık, önümüzdeki günlerde Ege, Marmara ve İç Anadolu`da helikopterle havadan yiyecek dağıtımı ve kontrol çalışmaları yapacak.
     
  35 BİN SERTİFİKALI AVCI
     
  Bakanlık yetkilileri, av yasağına rağmen kaçak olarak av yapanların yakalandığını belirterek, bu kişilerin avcı eğitiminden geçmediklerinin tespit edildiğini bildirdiler.  Yetkililer, 9 aylık dönemde 69 ilde yürütülen avcı eğitimi kurslarına 40 bin kişinin katıldığını, bunun 35 binine avcı eğitim sertifikası verildiğine dikkat çektiler.

  Av yasağının bilinçli avcılar tarafından olumlu karşılandığını ve teşekkür telefonları aldıklarını ifade eden yetkililer, yasağın hava şartlarının düzelmesi halinde bölgesel veya yurt çapında kaldırılacağını bildirdiler. Yetkililer, "Gerçek avcılar, her zaman olduğu gibi yoğun kış şartlarında da av ve yaban hayatına destek oluyorlar" diye konuştular.
      
  KAÇAK AV YAPANLARA UYGULANACAK CEZALAR
     
  Kara Avcılığı Kanunu ile Merkez Av Komisyonu (MAK) kararlarına aykırı olarak avlanan kişiler hakkında; ilgili kanun, MAK kararları, ve Türk Ceza Kanunu uyarınca dava açılıyor.  Kara Avcılığı Kanunu`na muhalefetten dolayı para ve hapis cezası (sadece zehirle avlanmada) verilirken, Türk Ceza Kanunu`na göre, bu kişilerin av tüfekleri ile suçta kullanılan otomobil, traktör, motor, sandal gibi araç ve gerecin müsaderesine gidiliyor.

  Öte yandan usulsüz olarak vurulan av hayvanları için MAK tarafından her yıl saptanan tazminat bedelleri, orman idaresi tarafından suçludan tahsil ediliyor.

  2001-2002 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararlarına göre  korunan türler arasında bulunan av hayvanlarını kanunsuz olarak (canlı yakalanması dahil) avlanması durumunda hayvan başına belirlenen tazminat bedelleri şöyle:

  Geyik, alageyik, yabankoyunu, yabankeçisi, çengelboynuzlu dağ keçisi, kara, ceylan için 3 milyar, Şahin, doğan, kartal için 3, diğer yırtıcı kuşlar için 1 milyar,

  Toy, yaban horozu, urkeklik, mezgeldek, sülün ve turaç için 1 milyar 

  Pelikan, turna, flamingo, balıkçıllar ve kuğu için 1 milyar,

  Çil, kervançulluğu, korunan yaban ördekleri, yaban kazları için 250 milyon,

  Avı bütün yıl yasak olan diğer türler için 200 milyon.

  Belli sürelerde avlanmasına izin verilen türlerin kanunsuz olarak avlanması durumunda hayvan başına belirlenen tazminat bedelleri tilki, sansar için 300, keklik, kumkeliği, tavşan, yaban kazları, yaban ördekleri, güvercin, üveyik, çullak, kızkuşu için 200, bıldırcın, suçullukları ve diğerleri 75 milyon lira

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı