Gündem Haberleri

  Haymarket – 1 Mayıs’ın Romanı

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Martin Duberman
  Çeviren:Mehmet Harmancı
  Agora Kitaplığı

  “Gün gelecek sessizliğimiz,
  bugün boğduğunuz sesimizden daha güçlü olacak.”

  Bugün tüm dünyada emekçilerin bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs'ın nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

  New York Şehir Üniversitesi'nde tarih profesörü olan Martin Duberman bu konuyu, bir aşk hikayesini de işin içine katarak oldukça etkileyici bir biçimde anlatıyor Haymarket - 1 Mayıs'ın Romanı'nda,,,

  Kitabın ana eksenindeki olaylardan biri  ‘Chicago Anarşistleri’nin  en ateşli militanlarından Albert Parsons ile mücadele etme kararlılığında ondan hiç geri kalmayan Lucy Gonzalez’in aşkı. Bu temel etrafında, dünya emekçilerinin birlik ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ın doğuşunu hazırlayan yılların, ABD tarihinin en sert  sınıf çatışmasını yansıtan eylemlerin, açık bir biçimde mülk sahiplerinin çıkarlarına hizmet eden taraflı bir yargıç ve  uydurma bir jürinin kararı üzerine işçi önderlerinin asılmasıyla sonuçlanan Haymarket Davası’nın hikâyesini anlatıyor Duberman.

  4 Mayıs 1886’da gerçekleştirilen kanlı Haymarket Meydanı olaylarıyla bastırılan sosyal hareketin liderleri Albert Parsons ve Lucy Gonzalez’in ırklararası evliliği, yaşadıkları eyalet olan Texas’ta hoş karşılanmayacaktır. Bu nedenle yeni bir hayat arayışıyla Chicago’ya yerleşen çift, umudun yerine, 1871 Büyük Yangın’ının ardından yaralarını sarmakta  olan kentin gittikçe büyüyen karmaşasıyla karşılaşacaktır. Bu yeniden yapılanma sürecinde hızla gelişen kent, ayrıcalıklı sınıfı daha da güçlendirirken, işçi sınıfı gittikçe yoksullaştırmakta ve daha kötü yaşam koşullarına mahkum etmektedir. Yanıbaşlarında yaşanan sefalete daha fazla tepkisiz kalamayan çift, çok geçmeden, göçmen, sendikacı, radikal entelektüel ve devrimci aktivistlerden oluşan geniş başkaldırı yelpazesindeki yerlerini alırlar.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı