Gündem Haberleri

  Hayırseverler eğitimi altı yıl ileri götürdü

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1997 yılında, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü derslik açığını kapatmak üzere bir kampanya başlattı ve hayırsever vatandaşlar okul yapmaya veya restore etmeye çağrıldı. Gönüllüler de 3 yılda 43 trilyon harcayıp 3 bin derslik yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile bu uygulamayı görüştük.

  Hayırseverler tarafından okulların restorasyonu veya yeniden inşası uygulaması ne zaman başladı?

  Bu uygulama 1982'den, sayın Kenan Evren'nin cumhurbaşkanı olduğu dönemden bu yana sürüyor. O dönemde Evren tarafından 'kendi okulunu kendin yap' kampanyası başlatılmıştı. 1997 yılında yürürlüğe giren 4306 sayılı 8 yıllık zorunlu temel eğitim kanunundan sonra ivme kazandı. Milat olarak onu kabul ediyoruz. Beylerbeyi Hacı Sabancı Lisesi, Nişantaşı Kız Lisesi bu kapsamda onarılan okullardan bazıları. Nişantaşı Kız Lisesi'nde artık Devlet Tiyatroları oyunlarını sergileyecek, spor karşılaşmaları yapılacak. Her taraf bilgisayarla donatıldı. En az 100 milyarlık bir okul oldu.

  Hayırseverler yaptırdıkları okullara isimlerini de veriyorlar. Son örnek olan Suadiye Lisesi'nde olduğu gibi köklü okulların isimlerinin değişmesine tepki gelmiyor mu?

  Suadiye Lisesi depremde hasar gören okullardan biriydi. Yeniden inşa edilen Suadiye Lisesi'ne spor, tiyatro ve kültür salonları da yapılacak. Daha önce dökülüyordu. Şimdi çok çağdaş bir görünüme kavuşacak. Okulun bin 300 kontenjanı vardı ancak bakımsızlık nedeniyle üçte bire düşmüştü bu sayı. Veliler laboratuvarı, kütüphanesi, spor etkinlikleri olmayınca tercih etmiyorlardı. Fenerbahçe veya Kenan Evren Lisesi'ne gidiyorlardı. Bir hayırsever orayı sil baştan yapıyor. Okulun eski ismini koruyoruz. Hayırseverin ismini sonuna ekliyoruz. Böylece hem hayırseverlerimizi mutlu etmiş oluyoruz, hem de çok eski olup onarımı zor olan okulları onarıyoruz. Mesela devlet onarım yaparken boya, badana veya gerekli ekleri yapabiliyor. Ama bu insanlar spor salonu, laboratuvar yapıyorlar.

  Milli Eğitim Bakanlığı buradan tasarruf edilen miktarı nereye kaydırıyor?

  Yeni okulların yapımına kaydırıyoruz. Mesela İstanbul'da her yıl 2 bin derslik yapılıyordu. Şimdi 3 bin derslik yapmaya başladık.

  Depremden sonra okul restorasyonu için size gelen taleplerde veya sizin ihtiyacınızda artış oldu mu?

  Biliyorsunuz 69 okulumuz depremde gördüğü hasar nedeniyle kapalı. Önümüzdeki öğretim yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. Okul yaptırmak isteyenlerin sayısı da depremden sonra arttı. İstanbul Ticaret Odası Çatalca Lisesi'ni yaptırıyor şimdi.

  Bir okula ismini verdirebilmek için ne kadarlık bir onarım yaptırmak gerekiyor?

  Okula isminizi verebilmeniz için yapılacak olan okulun maliyeti kadar para vermeniz lazım. Ya da yapmanız. Sadece derslik yapımı uygulaması yok ama kat ilavesi verebiliyoruz. Hayırseverin elindeki paraya göre küçük okullara adını verebiliyoruz. En az okulun maliyetinin yarısı kadar para vermesi gerekiyor.

  Hayırseverler inşaatın başında kendileri mi duruyor?

  Müteahhitlerini kendileri götürüyorlar. Projesini hazırlatıyorlar.

  Sizin projelendirme ve inşaat aşamasında bir denetiminiz oluyor mu?

  Elbette. Bayındırlık ve biz kontrol ediyoruz. Projesini biz tasdik ediyoruz. Depreme dayanıklı olup olmadığı, ne kadar demir, ne kadar çimento kullanıldığı kontrol ediliyor.

  Peki, spor salonu da olsun, tiyatro salonu da yapalım gibi bir takım tekliflerde bulunuyor musunuz?

  Teklif ediyoruz, kabul ederse yapıyor. Ama o kadar parası yoksa zorla yaptırılmıyor elbette.

  Bugüne kadar bu yöntemle kaç okul yaptırıldı?

  1997-1998 öğretim yılından, yani 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildikten sonra 143 protokol yapıldı. Bakanlığın bütçesi kadar halkın katkısı oldu İstanbul'a.

  İstanbul Milli Eğitim'in bütçesi ne kadar?

  Geçen sene İstanbul'un bütçesi 50 trilyondu. Halkın katkısıyla 1 yılda 6 yıl almış olduk.

  Hayırseverler hakkında protokol imzalamadan önce bir takım araştırmalar yapıyor musunuz?

  Adam 'ben şu okulu yaptıracağım' derse, bizim hayırseverden iyi hal kağıdı isteme yetkimiz yok.

  Şuraya gelmeye çalışıyorum, Korkmaz Yiğit sadece işadamı olarak bilindiği dönemde Arnavutköy İlkokulu'nu yaptırmıştı ve adı verilmişti. Şimdi davası devam ediyor. Eğer hüküm giyerse, bu bir değişikliğe yol açacak mı?

  Korkmaz Yiğit okul yaptırmış bir hayırseverdir, bizi ilgilendirmez. Bana göre önemli olan İstanbul'da okul sayısının artması, bu ülkenin çocuklarına hizmet etmesi. Ama tabii diğer konu adli bir konudur, biz ona saygı duyarız. Karar çıktıktan sonra, neticeye göre hareket edilir. Bu tip bir sorunla karşılaşılırsa, ona göre hareket edilir, tedbir alınır.

  Kişileri okul yaptırmaya çağırıyor musunuz?

  - Okul yaptırmak isteyen hayırseverleri çağırıyoruz tabii. Şu ana kadar yapılan protokollerimiz gurur tablomuz. Özellikle depremde kapanan okullarımızı yaptırmak için vatandaşların ilgi göstermesini bekliyoruz.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı