Gündem Haberleri

  'Hayır' ziyaretinde HDP hassasiyeti

  Rifat BAŞARAN/ANKARA
  25.05.2017 - 22:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumu sonasında ‘hayır’ bloku bileşenlerine yaptığı ziyaretleri Vatan Partisi ile sürdürürken görüşmede, HDP ile ilgili hassasiyetlerin dile getirildiği öğrenildi.

  Yaklaşık bir saat süren görüşmede Kılıçdaroğlu, “2019’da yapılması beklenen seçimlerde hayır diyen siyasi parti, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşların da katkılarıyla parlamenter demokratik sistemi önceleyen yeni bir anayasa metniyle, vatandaşın önüne çıkmalıyız” dedi. Kılıçdaroğlu, ‘ortak anayasa metni’ hazırlanmasını önemsediğini, bu süreçte Vatan Partisi’nin katkı vermesini istediklerini vurguladı.

  GÜÇLÜ VE ETKİLİ

  Perinçek ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sembolik bir isim olmadığını belirterek, karşısına güçlü ve etkili bir isim çıkması gerektiğini kaydetti. Perinçek, konuşarak bir aday üzerinde uzlaşma sağlanabileceğini vurguladı. Perinçek, seçimlere bir hükumet programı ile girilmesini önerdi. Kılıçdaroğlu ise OHAL’in kaldırılmasının da bu programa eklenmesi gerektiği ifade etti.
  Perinçek, Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki günlerde HDP ile yapacağı görüşmeyi anımsatarak, bu konudaki hassasiyetini dile getirdi. Perinçek, ‘halkçıların, milliyetçilerin, demokrasiden, vatan bütünlüğünden yana olan güçlerin birliğini savunduklarını’ kaydederken, Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi, ‘terörle arasına mesafe koyması’ konusunda uyarmasını istedi. CHP Lideri’nin de, siyasi partilerin terörle arasına mesafe koyması gerektiğini belirterek, bunu isteyeceğini dile getirdiği aktarıldı.

  DESTEKLEYECEĞİZ

  Toplantı sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki süreçte herkesin rahatlıkla düşüncelerini ifade edebildiği, hapishanelerinde gazetecilerin olmadığı, masum insanların zorla baskı altına alınmadığı bir Türkiye’yi özlüyoruz ve bu şekilde bir hareketi hep birlikte desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı